Dostavbu Mochoviec riadi od apríla Angličan
Riadenie dostavby Atómovej elektrárne Mochovce má od apríla nového šéfa. V kľúčovej fáze pred dokončením mochoveckých blokov vymenovali Slovenské elektrárne za nového riaditeľa závodu MO34 Johna Clarka. Dosiaľ dostavbu riadili a koordinovali Taliani. Najväčší výroba elektriny v SR informoval o personálnej zmene v internom časopise.
Clarke pracuje v Eneli už od roku 1999. Naposledy šéfoval pobočke talianskej firmy v Rusku, kde pôsobil ostatných päť rokov. Skupinu predtým zastupoval tiež v Bulharsku, kde sa podieľal na modernizácii uhoľnej elektrárne Maritsa Iztok 3.
Mochovce sa dostali aj do programového vyhlásenia vlády. Nový kabinet sa zaviazal, že bude vytvárať podmienky pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku.
Ostrá prevádzka na budúci rok
Tretí blok by mal byť prifázovaný k sieti počas roku 2017. Proces spúšťania môže trvať niekoľko mesiacov. Po zavedení paliva, ktoré sa očakáva na prelome tohto a budúceho roka, sa začne s fyzikálnym spúšťaním, kedy sa reaktor spustí na minimálny výkon. Nasledovať bude energetické spúšťanie a komerčná výroba. Štvrtý blok sa má sprevádzkovať o rok neskôr.
Podľa posledných informácií je dokončenosť tretieho bloku na úrovni 92 %. Stav dokončenia štvrtého bloku dosahuje podľa Slovenských elektrární 74 %.
Inštalovaný výkon každého z nových blokov Mochoviec bude 471 MW. Očakáva sa, že v budúcnosti pokryjú asi 13 % spotreby elektriny na Slovensku.
Vstup nového akcionára sa blíži
Pôvodne projektované náklady projektu sa odhadovali na 1,3 miliardy eur. V roku 2008 sa navýšili na 2,7 miliardy, následne bol oficiálny rozpočet upravený na 3,8 miliardy eur. V novembri 2014 sa akcionári Slovenských elektrární dohodli na navýšení rozpočtu dostavby o 830 miliónov eur. Celkové náklady tak majú byť vo výške 4,63 mld. eur.
Štát ako menšinový akcionár podmienil odblokovanie prostriedkov väčšími kontrolnými právomoci pri dostavbe. Minulá vláda Roberta Fica mala s Enelom komplikovaný vzťah kvôli názoru na efektivitu stavebných prác. Vládny postoj sa pritvrdzoval po ohlásení plánu Talianov odísť zo Slovenska. Do Slovenských elektrární momentálne vstupuje tretí akcionár Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý má postupne prebrať 66 % akcií Enelu. Tento predaj však dosiaľ neschválila Európska komisia.
V súvislosti s príchodom nového akcionára sa už začína hovoriť aj o ďalších nových osobách v riadiacich štruktúrach Slovenských elektrární, ktoré sa pravdepodobne presunú z plynárenských dcérskych podnikov EPH na Slovensku. Šéfom SE by sa mal stať Bohumil Kratochvíl z Nafty.
Minister hospodárstva Peter Žiga po nástupe do funkcie uviedol, že ak by štát uvažoval o navýšení podielu v Slovenských elektrárňach, bude túto iniciatívu podporovať. V programovom vyhlásení sa podobná požiadavka neuvádza.
© foto a text: energia.sk