Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce

V súčasnosti sú v prevádzke 2 bloky AE Mochovce. V roku 2008 ukončili zvyšovanie výkonu na 235 MWe na každom turbogenerátore, t.j. celkový výkon 1. a 2. bloku spolu dosiahol 940 MWe. V roku 2009 tieto dva bloky prvý raz v histórii prekročili výrobu 7 TWh elektriny v priebehu jedného roka a ročne kryjú približne štvrtinu celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Projekt výstavby 3. a 4. bloku Atómových elektrární Mochovce je najväčšou súkromnou investíciou v Slovenskej republike od jej vzniku. Mochovce 3 a 4 sú jedinou z troch jadrových elektrární vo výstavbe v Európe, kde sa súbežne dokončujú 2 bloky. Slovenské elektrárne investujú do ukončenia výstavby blokov približne 3 mld. EUR. Na dostavbe jadrových blokov participujú aj nemecké, talianske, francúzske, či ruská spoločnosť. V čase ekonomickej recesie je investícia obrovským stimulom pre národné hospodárstvo. Viac ako 1,6 mld. EUR z celkového objemu investície je viazaných na Slovensku. Na výstavbe sa priamo zúčastňuje približne 3.500 pracovníkov. Okrem toho je do výstavby zapojených nepriamo niekoľko tisíc ľudí, ktorí zabezpečujú infraštruktúru pre projekt.

Realizácia dostavby

Projekt 3. a 4. bloku AE Mochovce je založený na odskúšanej konsolidovanej technológii tlakovodného reaktora (PWR) a zahŕňa najnovší technologický pokrok a opatrenia na zlepšenie bezpečnosti, ako napríklad:

  • zakomponovanie systému riadenia ťažkých havárií;
  • využitie najmodernejšej digitálnej technológie systému kontroly a riadenia;
  • vylepšenie seizmickej odolnosti blokov;
  • zvýšenie kvality systému požiarnej ochrany;
  • zakomponovanie prevádzkových skúseností z elektrární rovnakého typu do projektu

Vylepšený projekt elektrárne spĺňa súčasné medzinárodné bezpečnostné požiadavky. Projekt 3. a 4. bloku preverila aj nezávislá medzinárodná Bezpečnostná komisia zložená zo šiestich medzinárodne uznávaných expertov na jadrovú bezpečnosť, čím sa zabezpečilo, že do projektu boli zapracované najnovšie medzinárodné požiadavky a najlepšie praktiky.

Rok História 3. a 4. bloku EMO
1986 Začiatok výstavby 3. a 4. bloku AE Mochovce
1991 Zastavenie stavebných prác
1993 Začiatok konzervačných a ochranných prác
2002 Prebratie dodávok do majetku Slovenských elektrární
2007 Štúdia realizovateľnosti
2007 – 2008 Príprava staveniska, začiatok procesu obstarávania
2008

Pozitívne stanovisko Európskej komisie, rozhodnutia ÚJD SR

Začiatok dostavby EMO 3,4

2008 – 2009 Uzatvorenie zmlúv s hlavnými dodávateľmi dostavby
2009 – 2010

Hodnotenie vplyvu na životné prostredie – EIA

Uvádzanie EMO 3,4 do prevádzky

Do konca novembra 2011 Slovenské elektrárne uzavreli zmluvy v hodnote takmer 2,63 miliardy eur. Približne 78% zmlúv bolo podpísaných so slovenskými a českými spoločnosťami.

Na začiatku decembra 2011 sa uskutočnil prevoz tlakovej nádoby reaktora budúceho 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Tlaková nádoba sa definitívne uložila do šachty reaktora, kde sa bude prevádzkovať. Ide o kľúčový komponent jadrovej elektrárne, v ktorom je umiestnená aktívna zóna reaktora, celková výška je 11,8 metra a váži viac ako 215 ton. Tlaková nádoba pre 3. blok bola osadená v roku 2010.

1. a 2. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Foto: TASR/Ľudovít Drmlík

Začiatkom roku 2012 došlo k inštalácii prvej turbíny 3. bloku EMO. S montážou turbíny TG31 sa začalo 30. júna 2011 a trvala pol roka. Dostavba tretieho bloku pokračovala montážou systému kontroly a riadenia a budovaním nového plnorozsahového simulátora na výcvik operátorov. Automatizovaný systém kontroly a riadenia (SKR) zabezpečuje zber údajov z technológie a ich spracovanie pre účely riadenia jednotlivých komponentov v elektrárni, poskytuje operatívne informácie personálu všetkých dozorní a obsluhe bloku. Inštalácia rozvádzačov systému prebiehala v dvoch fázach. Vo februári tohto roku prebiehala montáž rozvádzačov pre riadenie a kontrolu vybraných technologických celkov potrebných pre prvú etapu spúšťania elektrárne. Druhá fáza montáže sa začala v júni 2012 inštaláciou rozvádzačov prevádzkových riadiacich systémov a bezpečnostných riadiacich systémov. V septembri sa ukončila betonáž postamentu reaktora 3. bloku a montáž 400 kV elektrickej rozvodne. Postament je vyvýšenou hranicou kontejnmentu (železobetónovej obálky), ktorý chráni šachtu reaktora a bazén skladovania paliva na reaktorovej sále. Na postamente bude osadený zavážací stroj, ktorý vykonáva všetky manipulácie s palivom. Vonkajšia 400 kilovoltová (400 000 V) elektrická rozvodňa sa nachádza pred strojovňou elektrárne. Ide o časť zariadenia, ktoré bude prepájať 3. blok AE Mochovce s Elektrizačnou sústavou SR. Prostredníctvom tejto rozvodne a jej silového vedenia bude elektráreň dodávať vyrobenú elektrinu do rozvodne Veľký Ďur.

V jadrovej časti stavby dodávateľské firmy vykonávali počas septembra armovacie práce na výstuži okolo šachty reaktora a bazénu vyhoreného paliva na štvrtom bloku. Začali čistiť pracovnú spáru a pripravovať sa na betonáž okolo bazénu vyhoreného paliva štvrtého bloku. Doplnili zosilňujúce prvky do stavebných a technologických konštrukcií pre seizmické zodolnenie, ukladali nehrdzavejúce výstelky podlahy (obklad v reaktorovej sále), ako aj robili práce zabezpečujúce stavebnú pripravenosť pre montáž technológie, vykonali lokálne tesnostné skúšky hermetickej zóny, betonáž podláh a dokončovali schodiská.

V nejadrovej časti stavby to boli stavebné, strojné a elektro práce vo všetkých objektoch; robili pitný a požiarny vodovod vrátane tlakovej skúšky a dokončovacie práce v objekte simulátora/trenažéra na výcvik nového prevádzkového personálu. Strojné práce pozostávali z montáže potrubných rozvodov havarijných systémov, hermetických prechodiek bloku 4, potrubia a ventilátorov v prívodných systémoch. Ďalej v primárnej časti pokračovala  montáž elektromotorov a potrubia hlavných cirkulačných čerpadiel na „trojke“, ako i zváranie hlavného cirkulačného potrubia na „štvorke“.

K všetkým týmto činnostiam, ktoré pokračovali z predchádzajúcich mesiacov, pribudla montáž vákuovobarbotážneho kondezátora 4. bloku. Dodávatelia súbežne ukončili protipožiarne nátery v rozsahu vydaného projektu.

V novembri došlo k pripraveniu skladu čerstvého paliva na montáž technológií. Zariadenie skladu čerstvého jadrového paliva slúži na manipuláciu s čerstvým palivom, jeho príjem, uskladnenie a kontrolu palivových kaziet pred ich zavezením do aktívnej zóny reaktora.

Realizácia dostavby nejadrovej časti je ďalej ako postup prác v jadrovej. Nejadrová časť totiž nebola podľa Giancarla  Aquilantiho, riaditeľa projektu dostavby tretieho  a štvrtého bloku AE Mochovce, ovplyvnená záťažovými testami, nakoľko neovplyvňuje jadrovú bezpečnosť.

Stress testy ovplyvnili termín dostavby

Stress testy preukázali, že MO 3,4 má dodatočnú 30 % rezervu navyše oproti projektovej hodnote z hľadiska odolnosti voči seizmickému zaťaženiu. Analýza stress testov potvrdila bezpečnostné rezervy pre:

  • extrémne prírodné podmienky: zemetrasenia, záplavy, extrémne klimatické podmienky a ich kombinácie
  • extrémne stavy zariadenia: postupná strata bezpečnostných funkcií
  • riadenie ťažkých havárií.

Na základe výsledkov stress testov EÚ vyplýva, že EMO je schopná zvládnuť stratu bezpečnostných funkcií po dlhý čas. Podľa Giancarla  Aquilantiho, riaditeľa projektu dostavby tretieho  a štvrtého bloku AE Mochovce, bolo prvou fázou hodnotenie bezpečnosti v extrémnych podmienkach. „Záverom previerky bolo, že elektrárne majú dostatočné rezervy v prípade havarijných podmienok. Jadrové elektrárne Mochovce i Bohunice sú bezpečné a môžu byť naďalej v prevádzke.“

„Otázkou ale je, či sa dá bezpečnosť ešte viac vylepšiť. Momentálne sme v prvej fáze hodnotenia parametrov, ktoré môžu bezpečnosť ešte vylepšiť,“ dodal. Vo Fukušime sa podľa neho hovorilo pri hodnotení bezpečnosti v extrémnych podmienkach len o výpadku jedného bloku, no realita bola iná. „Aby sme mohli hodnotiť, musíme uvažovať o extrémnych podmienkach. Preto uvažujeme o výpadku nie jedného, ale viacerých blokov pri hodnotení bezpečnosti,“ dodal riaditeľ projektu dostavby EMO. „Je na orgánoch národného dozoru, aby vypracovali rámec, akým spôsobom možno ešte viac vylepšiť bezpečnosť jadrových elektrární,“ uviedol  Giancarlo  Aquilanti. Na dostavbu mochoveckých blokov mali podľa Aquilantiho vplyv záťažové testy. „Ak vykonávate analýzu systému, pozvoľníte vo výrobe. Momentálne sme vo fáze modifikácie, a až potom budeme vedieť, v akom rozsahu bude ovplyvnený harmonogram dostavby,“ uviedol.

Pri dostavbe dochádza k znižovaniu úrazovosti

Tretí a štvrtý blok v Mochovciach získal najvyššie ocenenie, ktoré sa udeľuje na Slovensku v oblasti Bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) „Bezpečný podnik“. Index úrazovosti znova klesol. Na stavbe blokov 3 a 4 pracovalo 2 800 (maximálne) ľudí. Dosiaľ bolo odpracovaných na projekte takmer 16,5 milióna človekohodín. Indexy frekvencie a závažnosti úrazov v septembri opäť klesli (v porovnaní s augustom). Ich hodnoty sú veľmi dobré nielen v rámci Európskej únie, kde sú niekoľkokrát nižšie, ako je priemer v rovnakom odvetví.

(c) energia.sk/li

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.