Doplnkové služby môžu cenu energií od dodávateľov predražiť
Koncom minulého roka Úrad pre reguláciu sieťových odvetví upozornil na praktiky niektorých dodávateľov elektriny a plynu, ktorí odberateľom ponúkali rôzne asistenčné služby. „V skutočnosti nejde o služby na prospech odberateľa, ale o trik, ako si zaviazať na dlhú dobu odberateľa, aby platil za niečo, čo vôbec nepotrebuje a vlastne ani nechce,“ varoval regulátor v reakcii na sťažnosti od samotných odberateľov na množstvo ponúk od veľkých dodávateľov plynu aj elektriny.
Úrad zdôraznil, že spájanie asistenčných služieb s dodávkou elektriny a plynu je neprípustné. Následne vo februári vydal usmernenie, podľa ktorého majú dodávatelia striktne oddeľovať združenú dodávku energií od ponúkaných asistenčných služieb či iných výhod; neprerušovať dodávku, ak nie je uhradená platba za rôzne doplnkové služby; nezapočítavať pohľadávky spojené s dodávkou energií s pohľadávkami súvisiacimi s asistenčnými službami a naopak majú určiť na úhradu poplatkov spojených s asistenčnými službami či inými výhodami samostatné variabilné symboly.
„Veľká väčšina dodávateľov uviedla naše usmernenie do praxe a začali odlišovať a oddeľovať združenú dodávku elektriny alebo plynu od ponúkaných asistenčných služieb či iných výhod. Úrad tlačí na tie spoločnosti, ktoré tak ešte v plnej miere neurobili a ak sa tak nestane v krátkej dobe, využije svoje ďalšie kompetencie na presadenie svojho postupu,“ priblížil hovorca ÚRSO Miroslav Lupták aktuálny stav.
„Úradu neboli doručené podania odberateľov v domácnosti, ktoré by naznačovali, že by v súčasnosti dodávatelia naďalej spájali dodávku plynu/elektriny s asistenčnými službami. Podania úradu doručené po jeho usmernení, sa týkali postupu jednotlivých dodávateľov v období pred vydaním usmernenia,“ dodal Lupták.
V reakcii na otázku, ktorí dodávatelia v tom pokračujú, hovorca ÚRSO uviedol: „Objavuje sa to v plynárenstve.“
Opatrnosť nezaškodí
Podľa spoločnosti ČEZ Slovensko ponúkanie týchto služieb spojených s predĺžením viazanosti pokračujú. Konateľ firmy Stanislav Kovalík podčiarkol, že sa tým obmedzuje súťaž na trhu. Od takéhoto postupu sa dištancujú a ani do budúcna nemienia ponúkať zákazníkom služby, ktoré by priamo nesúviseli s energiami. Sústrediť sa mienia na ponuku výhodnejších cien energií.
Kovalík dodal, že regulačný úrad síce stráži cenový strop pri dodávke energií domácnostiam, ale dodatočným nabalením služieb sa odberateľom môže účet navýšiť. Ak navyše ide o štátne či pološtátne firmy, prospech z toho má súkromný i štátny akcionár.
Miloš Lehocký, manažér biznis procesov v ČEZ Slovensko, vysvetlil, že hoci niektoré služby môžu byť dobré, podstatná je otázka, či ich budú odberatelia využívať, či si ich ne/môžu zaobstarať lacnejšie inde alebo či už dokonca predmetné služby ne/majú zabezpečené inou formou, napr. v poistení domácnosti, úveru, auta a pod.
Navyše aktivácia doplnkových služieb môže byť síce podľa neho dočasne zdarma, avšak počas ďalších mesiacov viazanosti už býva služba spoplatnená.
Energetické služby
Od druhej polovice budúceho roka však ČEZ Slovensko plánuje rozšíriť svoju ponuku o energetické služby, ktoré by mohli zákazníkom pomôcť s úsporou energií a splácali by ich postupne počas viazanosti. Presnú ponuku služieb je zatiaľ podľa Kovalíka predčasné špecifikovať. Mohlo by ísť napríklad o termostatické hlavice, úsporné žiarovky atď. Poznamenal, že ľahšie je ponúkať nejakú službu s náhodným plnením než konkrétnu výhodu.
© energia.sk