Domácnosti môžu žiadať o dotácie na slnečné kolektory alebo kotol na biomasu
Žiadosti o príspevky na fotovoltické panely bude možné podávať od pondelka. Jedine pri tepelných čerpadlách je zásobník už zatvorený, keďže sa už vyčlenená suma 2,5 milióna eur minula.
Do konca tohto roka plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SEIA) podporiť celkom 2 000 inštalácií sumou 6 miliónov eur.
Maximálne polovica nákladov
„V zásobníkoch sme podľa dopytu v predchádzajúcom období vyčlenili sumy na polročné obdobie a poukážky budú vydávané postupne. Dnes pripravuje zmluvy s poukážkami na tepelné čerpadlá prvým 482 domácnostiam, ďalších viac ako tisíc žiadostí momentálne čaká v zásobníku,“ uviedol komunikačný manažér SIEA Stanislav Jurikovič.
Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3 400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1 750 eur. Po 1 500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie kotlov na biomasu a fotovoltických panelov.
„Zároveň platí, že európsky príspevok môže tvoriť maximálne polovicu nákladov na zariadenie vrátane inštalácie,“ podotkol Jurikovič.
Inovovaný zásobníkový systém
Inovovaný zásobníkový systém podávania žiadostí podľa SIEA umožňuje pokryť záujem všetkých domácností, ktoré chcú využiť európske príspevky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
„V prípade tepelných čerpadiel sa tak stalo po prvý raz od roku 2015, keď Slovenská inovačná a energetická agentúra spustila pilotný projekt Zelená domácnostiam,“ konštatoval Jurikovič.
Podpora OZE
Momentálne je z projektu Zelená domácnostiam II podporených viac ako 7 200 zrealizovaných inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.
Suma doteraz preplatených poukážok je viac ako 14 miliónov eur. Celkom je na podporu inštalácií vyčlenených 37 miliónov eur.
Národný projekt Zelená domácnostiam II má prispieť predovšetkým k plneniu tých ukazovateľov Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré sa týkajú zvýšenia inštalovaného výkonu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.