Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
domaca pekaren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Flickr.com/TheCulinaryGeek
27. januára 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Domáca pekáreň: na čo sa zamerať pri jej výbere

Chlieb upečený v domácej pekárni chutí inak ako ten bežne kupovaný. Ťažko posúdiť, či lepšie, alebo horšie, to musí každý zvážiť sám, záleží vždy na konkrétnom chlebe. Faktom ale zostáva, že v dnešnej dobe, kedy sa dozvedáme, že sa do konvenčného pečiva pridávajú chemikálie, farbivá, náhradky alebo látky vyrobené z kopýt a ľudských vlasov (E920), sa domáce pečenie javí pre mnoho ľudí ako nevyhnutné. Ak pečiete zo základných surovín, jednoducho viete, čo presne váš chlieb obsahuje.

Domácu pekáreň využijete nielen na pečenie chleba

Hlavný účel domácej pekárne spočíva v príprave chleba, o ktorý sa pekáreň postará úplne sama. Vložíte suroviny do nádoby, zatvoríte veko a pekáreň cesto vymiesi, nechá vykysnúť a upečie. Približne za 3 hodiny (pri bežnom programe) môžete očakávať hotový chlieb. Rovnako tak dobre ale dokáže pri voľbe špeciálneho programu pripraviť sladké pečivo ako perník, kysnutý mazanec a pod. V pekárni je tiež možné pripravovať marmelády, ryžové a iné kaše a v niektorých dokonca aj jogurty.

Zdroj:Flickr.com/jimlightfoot26, licencia Creative Commons

Ak pripravujete často kysnuté cestá, potom vám program zahŕňajúci iba prípravu cesta zjednoduší prácu. Po dokončení programu máte k dispozícii krásne nakysnuté cesto napr. na knedle, šišky, pizzu alebo rôzne typy pečiva, ktoré následne môžete upiecť v bežnej rúre. Rovnako tak je možné pekáreň použiť pre prípravu pečených slaných jedál.

Domáca pekáreň je pomocník pri bezlepkovej diéte

V obchodoch dostupné bezlepkové pečivo býva veľmi drahé a chuťovo je často nevýrazné. Domáce pečenie z bezlepkovej múky si na začiatok vyžiada určitú fázu experimentovania, odmenou však nakoniec bude širší výber chuťovo rôznorodého pečiva. Väčšina pekární dnes disponuje programom pre bezlepkové pečivo, alebo možno použiť niektorý z „rýchlych“ programov.

Zdroj:Flickr.com/avlxyz, licencia Creative Commons

Na čo sa sústrediť pri výbere?

  • Veľkosť nádoby – určuje maximálnu veľkosť a hmotnosť chleba. Pre veľkú rodinu sú k dispozícii pekárne pre chleby s hmotnosťou nad 1500 g, vo väčšej pekárni môžete upiecť menšie chleba, nie naopak.
  • Jeden alebo dva hnetacie háky – nedá sa jednoznačne určiť, ktorý typ je lepší, zvyčajne ale bývajú viac doporučované pekárne dvojhákové. Pekárne s dvoma hákmi nemusia nutne zabezpečiť lepšie hnetenie než jednohákové. Podľa niektorých skúseností ide skôr o následný proces kysnutia, u malej nádoby s jedným hákom môže chlieb kysnúť príliš do výšky a po začiatku pečenia sa ľahšie „prepadne“, no pri väčšej dvojhákovej nádobe má cesto viac priestoru vykysnúť do strán.
  • Sklopné alebo obyčajné háky – sklopné háky sa pred fázou pečenia sklopia na dno formy a po dopečení nezostávajú zapečené v ceste, menej poškodia výsledný tvar chleba.
  • Povrchová úprava formy – drvivá väčšina pekární má nádobu potiahnutú teflónovou nepriľnavou vrstvou. Ak vás tento fakt odrádza, možno zohnať niektoré pekárne s celonerezovou formou.
  • Dostupnosť náhradných dielov – môže sa stať, že sa vám stratí hnetací hák, je dobré vopred zistiť, či je možné náhradné diely bez problémov objednať.
  • Špeciálne príslušenstvo – ak chcete využívať pekáreň čo najviac, hľadajte takú, ktorá ponúka bohaté príslušenstvo, napr. dvojformy, okrúhle formy na sladké pečivo, pláty na pečenie bagetiek a pod.
  • Programy – nedá sa povedať, že čím viac programov, tým lepšie. Skôr si postrážte, aby pekárni nechýbal program, ktorý je pre vás dôležitý, špeciálny vlastný nastaviteľný program je výhodou.
  • Odložený štart – touto funkciou by mala disponovať každá pekáreň, nemusí však byť k dispozícii pre každý program. Niektoré pekárne nemajú možnosť odloženého štartu pri programe „len cesto“, čo môže byť nevýhodné.
  • Hlučnosť – ak chcete, aby pekáreň pripravila chlieb skôr, než sa ráno prebudíte, zamerajte sa na hlučnosť. Niektoré pekárne vás budú svojím hlučným miesením rušiť aj cez dve steny, niekedy pomôže premazanie.
  • Možno po ukončení programu, ktorý sa končí pečením, okamžite pokračovať v programe „iba pečenia“? – dôležité pri potrebe dopečenia, obzvlášť pri niektorých väčších typov sladkého pečiva nemusí hodina nastavená pre pečenie stačiť. Pri niektorých pekárňach je nutné pre opätovné spustenie pečenia určitú dobu čakať, čo je nepraktické.
  • Vonkajšie rozmery – vopred si skontrolujte veľkosť a výšku pekárne, pokiaľ ju chceme mať umiestnenú na pracovnej doske kuchynskej linky pod hornými skrinkami, s otvoreným vekom by tu nemusel byť dostatok manipulačného priestoru.

Ťažké vyťahovanie zapečených hákov: Častý problém, niekoľko riešení

Mnoho ľudí si domáce pekárne obľúbili, ale chleba v nich pečú len zriedka. Pekáreň je totiž možné použiť len ako kuchynského robota na kompletnú prípravu cesta, ktoré sa následne upečie v bežnej rúre. Výhodou je prirodzenejší tvar chleba a žiadne zapečené háky.

Zdroj:Flickr.com/adactio, licencia Creative Commons

V dolnej časti chleba upečeného v domácej pekárni vždy bude nejaké estetické poškodenie, ktoré sa prejaví nevzhľadnými alebo potrhanými krajcami chleba. Určitý kompromis predstavujú sklopné háky. V prípade obyčajných hákov je najlepšie ich z cesta odstrániť po poslednom miesení, potom budú v chlebe len diery. Inak je nutné háky vyňať až po dopečení, čo sa nemusí vždy podariť bez výraznejšieho roztrhnutia chleba.

Experimentovanie a problémy pri pečení

Ak s domácou pekárňou začínate, nestrácajte trpezlivosť, ak prvý chlieb nebude presne podľa vašich predstáv. Vytrvajte a experimentujte ďalej. Na internete nájdete mnoho vyskúšaných receptov pre domáce pekárne. Recepty priložené v návodoch pri domácich pekárňach sú často chybné, pričom najčastejším problémom býva príliš veľké množstvo droždia, kvôli ktorému potom cesto kysne príliš a po začiatku pečenia sa tzv. prepadne a nemá pekný tvar.

Zdroj:Flickr.com/avlxyz, licencia Creative Commons

Pekáreň je atraktívna tiež vzhľadom na možnosti experimentovať s rôznymi druhmi prísad. Pozor si však dávajte pri mokrých prímesiach, ktoré môžu meniť štruktúru cesta a narušovať kysnutie. Cesto potom môže byť ťažké alebo mazľavé. Zaujímavé chuťové variácie dosiahnete s rôznym korením alebo kombináciou rôznych semienok a orechov. Pridaním kurkumy alebo šťavy z červenej repy (namiesto vody) získate neobvykle sfarbené chleby.

Koľko stojí domáca pekáreň a akú má spotrebu elektriny

Domácu pekáreň môžete kúpiť približne od 50 eur, najdrahšie modely však prekračujú hranicu 200 eur. Spotreba elektrickej energie na jedno upečenie chleba v základnom programe sa pohybuje okolo 0,4 kWh, čo pri priemernej cene elektriny 0,1661 eur/kWh vychádza približne na 6 centov.

Zdroj:Flickr.com/avlxyz, licencia Creative Commons

(c) nezeleno.cz, energia.sk

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.