Dohody o vedeniach s Maďarskom sa majú podpísať do konca roka
Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) vlani preinvestovala viac než 89 miliónov eur. V lete 2014 sa napríklad dokončil rozsiahly projekt Transformácia 400/110 kV Voľa, v rámci ktorého sa zrekonštruovala elektrická stanica a tiež vybudovalo nové dvojité 400 kV vedenie s dĺžkou 24,6 km. V polovici decembra sa tiež uzavrel projekt diaľkového riadenia v elektrických staniciach Levice a Veľký Ďur.
Hlavnou domácou investíciou je aktuálne vedenie 2×400 kV Gabčíkovo – Veľký Ďur. V rámci neho sa rozširuje elektrická stanica Veľký Ďur, buduje nová spínacia stanica 400 kV Gabčíkovo aj nové vedenie s dĺžkou takmer 93 km. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť a spoľahlivosť siete a priamo prepojiť uzly, do ktorých sú vyvedené dva veľké výrobné zdroje – VE Gabčíkovo a JE Mochovce. Zmluva k projektu podpísaná koncom marca 2014 dosahuje sumu takmer 90 miliónov eur bez DPH.
Hovorca spoločnosti SEPS Norbert Deák pre náš portál uviedol, že v súčasnosti prebiehajú stavebné a montážne práce na hlavnom stavebnom objekte, t. j. betonáž základov a stavba stožiarov. Súčasne sa realizujú práce spojené s montážou fázových vodičov, kombinovaných zemných lán a zemných lán. Práce na prekládkach 110 kV a 22 kV vedení sú už ukončené. Zároveň prebiehajú práce spojené s preústením vedenia V425 pred stanicu Veľký Ďur v súlade s harmonogramom vypínania elektrických vedení.
„Celkové ukončenie prác na predmetnom vedení v zmysle uzatvorenej Zmluvy o dielo je stanovené na 30.8.2016,“ dodal Deák.
Elektrina sa má vyviesť do Maďarska
Podľa národných strategických dokumentov je pri cezhraničných prepojeniach prioritou Slovenska posilnenie južného profilu. Dôvodom je najmä dodatočný inštalovaný výkon v objeme asi 1000 MW po dokončení 3. a 4. bloku elektrárne Mochovce.
„Bez výstavby nových 400 kV vedení medzi Slovenskom a Maďarskom a pri ďalšom náraste cezhraničných prenosov elektriny cez SR, môže dôjsť ku stavu, kedy by mohol byť sieťovo limitovaný export elektriny zo SR do zahraničia. Preto, v takom prípade, by bolo potrebné administratívnymi, regulačnými a prevádzkovými opatreniami primerane znížiť jeho výšku až do okamihu posilnenia SK-HU profilu,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva v nedávno zverejnenej správe o výsledkoch monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny.
Podpisy zmlúv v tomto roku
V máji resp. júli tohto roka SEPS zaslala na ministerstvo životného prostredia správy o hodnotení vplyvov výstavby dvoch nových vedení (tzv. EIA správy). Odhadované náklady pri projekte 2×400 kV Veľký Meder – št. hranica sa pohybujú okolo 17 mil. eur, pri vedení 2×400 kV Rimavská Sobota – št. hranica okolo 25 mil. eur, plus náklady na úhradu za vecné bremená a obmedzené užívanie.
Podľa Norberta Deáka záverečné stanoviská od ministerstva očakávajú koncom októbra.
„Čo sa týka prípravy realizácie, stále prebiehajú rokovania o uzatvorení zmluvy o výstavbe týchto vedení s prevádzkovateľom prenosovej sústavy Maďarska. Podpis zmluvy o výstavbe sa očakáva do konca roku 2015,“ uviedol hovorca spoločnosti.
Milióny z EÚ
Nakoľko spomínané vedenia sú na európskom zozname projektov spoločného záujmu (PCI), môžu využiť urýchlené povoľovacie konania a tiež financie zo zdrojov EÚ. Do 14. októbra je momentálne otvorená výzva pre financovanie infraštruktúrnych projektov z európskeho nástroja CEF Energy s celkovou alokáciou 550 mil. eur. Úspešným žiadateľov môže Brusel preplatiť až polovicu, výnimočne aj tri štvrtiny oprávnených nákladov.
„SEPS bude žiadať o udelenie grantu na spolufinancovanie inžinierskych činností a projektových prác z nástroja CEF pre časti projektov spoločného záujmu realizované na území Slovenska,“ potvrdil Deák s odkazom na spomínanú dvojicu cezhraničných vedení.
Podľa údajov európskeho združenia ENTSOE je miera prepojenia slovenskej sústavy so susednými krajinami nad 60 %. To je podstatne vyššia úroveň než akou disponujú mnohé iné štáty EÚ. Napríklad Poľsko sa minulý rok pohybovalo len na 2 %. Prepojenosť je nulová či minimálna hlavne u ostrovných krajín a Pyrenejského polostrova, naopak centrálne umiestnené Slovensko má odlišné predpoklady. Cieľom EÚ je, aby do roku 2020 aspoň 10 % vyrobenej elektriny bolo možné preniesť cez hranice do susedných krajín. Tomuto zámeru má zodpovedať aj nasmerovanie európskych fondov.
© energia.sk