Dodávky plynu z Ruska sa zlepšili, ale zostávajú pod normálom
Plynu chýba na Slovensku stále menej
Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) dnes registruje obmedzenie dodávok ruského plynu o približne 22 %. „SPP v súčasnosti nahrádza obmedzenie dodávok zemného plynu z Ruska zvýšeným čerpaním plynu z podzemných zásobníkov na území Slovenskej republiky,“ informoval portál energia hovorca SPP Peter Bednár. Ako ďalej dodal, denná spotreba plynu v nedeľu (5.2.) bola o približne 6 miliónov m3 vyššia ako v priemerný februárový deň. „Pre zákazníkov zo segmentu domácností musela spoločnosť vyťažiť zo zásobníkov približne 7 miliónov m3 plynu, čo predstavuje viac ako 50 % zo včerajšej spotreby tohto segmentu,“ dodal Bednár.
Dodávky sa postupne vracajú na pôvodnú úroveň
„V priebehu víkendu sa to zlepšilo,“ uviedla hovorkyňa európskeho komisára pre energetiku Marlene Holznerová. Dodala, že dodávky ruského plynu do Grécka, Bulharska, Rakúska, Maďarska, Poľska a na Slovensko sú aktuálne na bežnej úrovni, zatiaľ čo dodávky do Rumunska, Nemecka a Talianska síce stúpajú, ale ešte neboli plne obnovené.
Hovorca skupiny RWE už v nedeľu informoval, že dodávky plynu z Ruska do Českej republiky putujúce cez Ukrajinu a Slovensko sa oproti piatku mierne zvýšili, stále sú však v porovnaní s normálom nižšie o zhruba 20%. V ďalších dňoch by sa situácia podľa neho mala stabilizovať.
Taliansky minister priemyslu Corrado Passera dnes označil plynárenskú situáciu v Taliansku za „kritickú“, pretože spotreba dosahuje rekordnú úroveň a dodávky z Ruska nedokážu uspokojiť dopyt. Dodal, že Taliansko momentálne dováža viac plynu zo Severnej Afriky.
Gazprom priznal pokles dodávok do Európy
Ruský plynárenský gigant Gazprom podľa zahraničných agentúr cez víkend pripustil, že momentálne nie je schopný plniť zvýšené objednávky na dodávky plynu do Európy, vyvolané abnormálne silnými mrazmi, pretože prednosť má ruský trh. Súčasne však ubezpečil, že skôr dohodnuté kontrakty so západnými odberateľmi plní.
Energia, ČTK
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)