Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Malzenice - elektricka stanica - droty - vedenie - ilustracka - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Elektrické vedenie pri Elektrárni Malženice (Foto: TASR/Henrich Mišovič)
31. júla 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Dodávka poslednej inštancie: Zákon je nejasný

Regulátor: Konanie distribútorov je v rozpore so zákonom

Vo štvrtok minulý týždeň (26.7.) Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vo verejnom stanovisku upozornil spoločnosti Východoslovenská distribučná a Stredoslovenská energetika – Distribúcia, že sa nestotožňuje s ich postupom riešenia problémov s dodávateľom PB Power Trade, čoho výsledkom je prechod viacerých odberateľov do bilančnej skupiny príslušných dodávateľov poslednej inštancie.

„Úrad upozorňuje, že v prípade dodávateľa – spoločnosti PB Power Trade, a.s. neboli splnené zákonné podmienky na začatie režimu dodávky elektriny dodávateľom poslednej inštancie a preto je konanie prevádzkovateľov distribučných sústav v rozpore so zákonom o energetike. Spoločnosti PB Power Trade, a.s. nebolo odňaté povolenie a ani nenastala skutočnosť, že tento dodávateľ elektriny nemá možnosť uskutočňovať dodávku elektriny,“ konštatuje regulačný úrad vo svojom stanovisku. Úrad následne vyzval dodávateľov poslednej inštancie, aby sa zdržali použitia cenníka pre dodávky poslednej inštancie.

„Dodávateľ poslednej inštancie je inštitút ustanovený zákonom, ktorý zaručuje, že žiadny odberateľ elektriny nezostane bez dodávky elektriny, ak sa stane, že jeho dodávateľ, s ktorým má uzatvorenú zmluvu o združenej dodávke elektriny, nemá možnosť uskutočňovať dodávku prostredníctvom distribučnej spoločnosti. V takom prípade odberatelia tohto dodávateľa automaticky prechádzajú do režimu dodávky elektriny dodávateľom poslednej inštancie a ich dodávka elektriny tak zostáva zachovaná a neprerušená,“ vysvetľuje regulačný úrad.

Združenie dodávateľov energií: Zákon je v tomto prípade nedôsledný

Názor distribučných spoločností naopak zastáva Združenie dodávateľov energií, ktoré zastupuje záujmy viacerých nových dodávateľov elektrickej energie, medzi nimi napríklad i ČEZ Slovensko, SE Predaj alebo Magna E.A.

„Problematika je v platnom Zákone o energetike popísaná nedôsledne, čo však nemôže znamenať, že nebude chránený odberateľ, nebude mať možnosť sa chrániť ani PDS (prevádzkovateľ distribučnej sústavy – pozn.) a víťazom sa stane dodávateľ, ktorý tento stav môže zneužiť,“ konštatuje v tejto veci ZDE vo svojom stanovisku pre energia.sk. Združenie na adresu aktivácie dodávky poslednej inštancie dodáva: „Ak uznáme, že došlo k neschopnosti dodávateľa zabezpečiť plnenie podľa združenej zmluvy o dodávke v časti distribučných služieb, tak musíme uznať aj právo odberateľa na ochranu“, z čoho vyplýva, že dodávka poslednej inštancie je inštitút, ktorým sa práve takáto ochrana odberateľa napĺňa. Podľa dodávateľov združených v ZDE, z hľadiska budúcnosti bude kľúčová nová energetická legislatíva.

Navyše, aktuálny prípad v spojitosti s dodávateľom PB Power Trade, ktorý nie je členom ZDE, by mal byť podľa ZDE i „varovaním pre dodávateľov, ktorých úmysly pri vstupe na trh s elektrinou alebo plynom mali špekulatívny základ“.

„Je pozoruhodné, že v prípade ktorý nastal, dotknutý subjekt už má založenú novú spoločnosť so zhodným personálnym obsadením i zhodným predmetom činnosti,“ dopĺňa ZDE na adresu PB Power Trade.

Ochrana záujmov distribučných spoločností je podľa ZDE na mieste: „Je treba chápať úsilie PDS chrániť sa aj v čase, keď zákon nedostatočne rieši danú problematiku. Konštatovanie ÚRSO je zrejme právne správne, avšak nerieši čo majú PDS robiť v takýchto prípadoch. V minulosti došlo k prípadu, keď jeden z členov ZDE prevzal celú bilančnú skupinu dodávateľa, ktorý končil s obchodnými aktivitami. Vtedy sa na základe dohody dodávateľov predišlo inštitútu konečnej inštancie a bola rešpektovaná ochrana odberateľa tým, že dodávka novým dodávateľom pokračovala za rovnakých podmienok, bez zvýšenia cien. Žiaľ nie všetko vyrieši trh sám a preto je nevyhnutné v novej legislatíve nastaviť pravidlá tak, aby podobné konfrontácie regulátora a regulovaných subjektov nemohli nastať.“

Východoslovenská distribučná: Stanovisko ÚRSO je nedorozumením

Východoslovenská distribučná považuje informácie, ktoré vychádzajú z tlačovej správy ÚRSO, za nedorozumenie: „Spoločnosť VSD nikdy netvrdila a ani netvrdí, že dodávateľ elektriny PB Power Trade a.s. stratil na vymedzenom území VSD možnosť vykonávať dodávku elektriny. Naopak, počas plynutia výpovednej lehoty Rámcovej distribučnej zmluvy PB Power Trade v zastúpení niektorých svojich odberateľov uzatvoril so spoločnosťou VSD samostatné zmluvy o distribúcii elektriny, pričom dodávateľom elektriny zostane pre týchto odberateľov elektriny aj po 1. auguste 2012 práve PB Power Trade,“ konštatuje VSD v stanovisku pre portál energia.sk.

Podľa rámcovej distribučnej zmluvy bola Východoslovenská distribučná povinná zabezpečovať pre odberateľov PB Power Trade distribúciu elektriny do odberných miest týchto odberateľov. Súčasne sa však PB Power Trade v tej istej zmluve zaviazal za tieto služby zaplatiť.

„Nakoľko dodávateľ elektriny PB Power Trade svoje povinnosti vyplývajúce z Rámcovej distribučnej zmluvy opakovane neplnil – neodviedol spoločnosti VSD platby za distribúciu elektriny, ktoré vybral od svojich odberateľov elektriny – spoločnosť VSD pristúpila po opakovaných upozorneniach a výzvach na úhradu dlžných čiastok k vypovedaniu Rámcovej distribučnej zmluvy, a to v súlade s platnou legislatívou a uzatvorenou zmluvou,“ vysvetľuje pre energia.sk vzniknutú situáciu VSD.

Rámcová distribučná zmluva vyprší po skončení výpovednej lehoty, ktorá končí 31. júla 2012. „Po tomto dni nebudú mať odberatelia elektriny zásobovaní spoločnosťou PB Power Trade platné zmluvy zabezpečujúce distribúciu elektriny do ich odberných miest. Túto skutočnosť potvrdil svojím konaním aj dodávateľ PB Power Trade, ktorý žiadal pre niektorých svojich odberateľov uzatvorenie samostatných zmlúv o distribúcii elektriny s účinnosťou od 1. augusta 2012, čomu spoločnosť VSD vyhovela,“ spresňuje distribučná spoločnosť.

Spoločnosť PB Power Trade nerieši vyššie pomenovaným postupom zabezpečenie distribúcie do všetkých odberných miest svojich klientov. Preto skupina, ktorá nebude mať k 1. augustu 2012 uzatvorenú samostatnú zmluvu s Východoslovenskou distribučnou, prejde do bilančnej skupiny dodávateľa poslednej inštancie, ktorým je v regióne VSD spoločnosť Východoslovenská energetika. Dodávateľa poslednej inštancie pre príslušný distribučný región určuje regulačný úrad ÚRSO.

V prípade, že by nebol aktivovaný inštitút dodávky poslednej inštancie, podľa Zákona o energetike by sa zákazníci PB Power Trade, ktorí by nemali uzatvorenú samostatnú zmluvu o distribúcii s VSD, stali neoprávnenými odberateľmi elektriny. V praxi by to znamenalo ich odpojenie od distribučnej sústavy. VSD argumentuje, že takémuto stavu predišla práve iniciovaním uplatnenia inštitútu dodávky poslednej inštancie.

„Ak by spoločnosť VSD nekonala, odberatelia by boli odpojení od distribučnej sústavy, hoci sa evidentne do danej situácie nedostali vlastnou vinou a ani vinou spoločnosti VSD,“ konštatuje distribútor vo svojom vyhlásení.

Neférové praktiky na trhu?

„VSD zároveň pripomína, že dodávateľa poslednej inštancie neurčila svojím rozhodnutím, ale dodávateľa poslednej inštancie určil ÚRSO. Ostro teda odmietame tvrdenia o možnej „akvizícii“ odberných miest pre preferovaného dodávateľa elektriny. Ak by ÚRSO určil iného dodávateľa poslednej inštancie, komunikovala by spoločnosť VSD znova len s určeným dodávateľom elektriny,“ konštatuje pre energia.sk distribútor v reakcii na vyhlásenie regulačného úradu o neférových praktikách na trhu.

Regulačný úrad totiž vo svojom tlačovom stanovisku uzavrel: „Úrad pristupuje k tomuto upozorneniu preto, aby predchádzal neférovým praktikám na trhu s elektrinou, kedy distribučná spoločnosť prekročí svoje kompetencie a vypovie zmluvu s určitým problémovým zmluvným partnerom – dodávateľom elektriny len preto, aby portfólio jeho odberateľov bolo bez súťaže automaticky absorbované dodávateľom poslednej inštancie.“

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.