Dodávateľ poslednej inštancie je tu pre zákazníka
Skúste prosím na úvod vysvetliť, čo je dodávka poslednej inštancie a pre aké dôvody je ukotvená v energetickej legislatíve
Dodávka poslednej inštancie súvisí s liberalizáciou trhu a s tým, že v jednotlivých distribučných regiónoch sa etablujú noví dodávatelia elektriny a zemného plynu. Každý dodávateľ musí plniť pravidlá, ktoré vyplývajú z Pravidiel trhu a z legislatívy. V trhových podmienkach však môže nastať situácia, ktorá znemožní dodávateľovi plniť svoju zmluvu voči zákazníkovi, ktorého má vo svojom portfóliu. To bol aj prípad, ktorý sa vyskytol v regióne Východoslovenskej distribučnej, dôvodom ktorého bolo ukončenie rámcovej distribučnej zmluvy, prostredníctvom ktorej dodávateľ nakupuje distribučné služby pre svojich odberateľov. Cenu distribúcie a ostatné regulované poplatky potom prenáša na odberateľa cez tzv. integrovanú zmluvu alebo združenú zmluvu o dodávke elektriny. Zánikom rámcovej distribučnej zmluvy už teda združenú dodávku dodávateľ zabezpečiť nemôže.
Môžu teda nastať dve problémové situácie. Buď má dodávateľ problém s dodávkou elektriny alebo môže mať problém, ktorý vyplýva z jeho vzťahu k distribútorovi. Aby zákazník ako taký netrpel, napr. tým, že by v dôsledku neplnenia zmluvných podmienok z rámcovej distribučnej zmluvy mohol distribútor prerušiť distribúciu elektriny do konkrétnych odberných miest, ktoré má dodávateľ elektriny vo svojom portfóliu, po vypovedaní rámcovej distribučnej zmluvy prechádzajú zákazníci do portfólia dodávateľa poslednej inštancie. Samozrejme, zákazník si môže vysporiadať vzťahy smerom k distribučnej spoločnosti separátnou zmluvou o distribúcii a môže i naďalej ostať u pôvodného dodávateľa, ak ten nemá problém s dodávkou elektriny, ale len s distribúciou. Ak sa bavíme o konkrétnom nedávnom prípade v regióne východného Slovenska, pod dodávateľa poslednej inštancie, ktorým je Východoslovenská energetika, prešlo 51 odberných miest. Dodávateľa poslednej inštancie určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pre každý distribučný región.
Ako prebieha takýto proces? Ak hrozí problém a pôvodný dodávateľ si neplní svoje povinnosti vyplývajúce zo Zmluvy o distribúcii, dodávateľ poslednej inštancie sám upovedomí dotknutého zákazníka alebo je naopak na zákazníkovi, aby si sledoval, či má jeho dodávateľ vysporiadané všetky zmluvné vzťahy, vrátane toho s distribúciou?
Vo všeobecnosti, ak dodávateľ má nejaký problém spúšťajúci inštitút dodávky poslednej inštancie a distribútor o ňom vie, distribútor je povinný oznámiť to odberateľovi, dodávateľovi poslednej inštancie a tiež spoločnosti OKTE, ktorá funguje aj ako zúčtovateľ odchýlok. Distribútor uvedie, ktoré odberné miesta prejdú do bilančnej skupiny odberateľa poslednej inštancie.
Netreba to však brať tak, že zákazník je bez svojho vedomia presúvaný pod dodávateľa poslednej inštancie na vopred neurčenú dobu. Zo strany dodávateľa poslednej inštancie sa podľa zákona dodávka poslednej inštancie garantuje na tri mesiace. To ale nevylučuje možnosť, aby zákazník hneď v prvých dňoch aktívne vstupoval do svojich zmluvných vzťahov a hľadal riešenie vzniknutej situácie. De facto môže hneď začať hľadať nového dodávateľa alebo si vyrokovať podmienky so spoločnosťou, ktorá zastrešuje aj funkcionalitu dodávateľa poslednej inštancie. Odberateľ má plné právo konať v tejto veci, len musí byť aktívny.
Keď nie je spotrebiteľ aktívny a tri mesiace vypršia bez toho, aby podpísal zmluvu s novým dodávateľom alebo separátnu zmluvu s distribučnou spoločnosťou, aké to môže mať dôsledky?
Dodávateľ poslednej inštancie je tu pre zákazníka, ktorý nie je aktívny. Dodávateľ, ktorý je súčasne aj dodávateľom poslednej inštancie, ho po uplynutí troch mesiacov môže preradiť do jemu prislúchajúceho produktu a dať mu o tom vedieť. Poprípade ho dodávateľ kontaktuje s ponukou štandardných produktov a dohodne sa s ním, ktorý produkt mu začne poskytovať a či vôbec má daný odberateľ záujem o jednotlivé ponúkané produkty.. Dodávka poslednej inštancie je prechodné obdobie, ktoré má chrániť zákazníkov, ktorí nepoznajú problematiku trhu, nie sú príliš aktívni a do takejto situácie sa nedostanú vlastnou vinou. Dôvody môžu byť vo všeobecnosti dva, buď dodávateľ stratí prístup do systému obchodovania s elektrinou alebo stratí možnosť využívať služby distribúcie. Prvý prípad je horší, nakoľko SEPS oznamuje stratu prístupu do obchodovania s elektrinou vo veľmi krátkom časovom predstihu. V takom prípade musí dodávateľ poslednej inštancie konať veľmi rýchlo, aby neboli zainteresované odberné miesta „odstrihnuté“ od dodávky elektrickej energie.
Na záver, ako často sa vo všeobecnosti využíva inštitút dodávateľa poslednej inštancie?
PDS na východnom Slovensku využil inštitút dodávky poslednej inštancie historicky po prvý raz v lete tohto roku. Dodávka poslednej inštancie bola navrhnutá ešte v starom znení Zákona o energetike, kde je momentálne ešte stále upravený ako samotný, no zároveň nie výlučný legislatívny dôvod začiatku dodávky poslednej inštancie vo väzbe na organizátora trhu. Rámcová distribučná zmluva a postup, čo nastane v prípade jej neplnenia, vychádza z extenzívneho výkladu zákona v prospech odberateľa, pričom tento výklad je potvrdený aj v Prevádzkovom poriadku, ktorý je po schválení regulačným úradom záväzný pre všetkých účastníkov trhu tzn.pre PDS, pre dodávateľov, ale i pre odberateľov v distribučnom regióne Východoslovenskej distribučnej.
Prax ukázala, že časti zákona, ktoré sa týkajú dodávky poslednej inštancie, sú už vývojom trhu prekonané. Súčasné legislatívne zmeny by mali byť komplexnejšie, aby sa podľa nich dali nastaviť jednotlivé procesy, v rámci ktorých sa vykonáva dodávka poslednej inštancie.
S Jaroslavom Hruščom sa rozprával Michal Hudec. Jaroslav Hrušč je predsedom predstavenstva akciovej spoločnosti Východoslovenská distribučná, ktorá patrí do Skupiny Východoslovenská energetika. Prepis rozhovoru autorizoval. Nadpis a perex: energia.sk. Foto: VSD, a.s.
(c) energia.sk