Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iskra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
18. decembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Dodávateľ elektriny v Nemecku ponúka jadrovú tarifu

Nemecká spoločnosť Maxenergy našla „dieru“ na domácom energetickom trhu. V krajine, ktorá sa hrdí postupným prechodom na obnoviteľné zdroje energie, ponúka domácim zákazníkom tzv. jadrovú tarifu. Počet záujemcov o prúd vyrobený čisto z atómu prevýšil očakávania. Od 1. decembra si firma stihla upísať vyše 3-tisíc zákazníkov, stovky ďalších pribúdajú každý deň. 

Maxenergy tvrdí, že zmenou dodávateľa zákazník zníži svoju uhlíkovú stopu o 99 %. Elektrinu nakupuje z atómiek vo Švajčiarsku, konkrétne Gösgen a Leibstadt. Zmluvne môže získavať tiež elektrinu z Holandska, kde vznikol rovnaký biznis model v roku 2008 a úspešne funguje dodnes.

Sklamaní ekológovia

Podľa hovorcu firmy nie je služba len pre fanúšikov jadrovej technológie. Dodávka elektriny z jadra má byť protestom voči zlyhaniu klimatickej politiky, ktorá vyústila do nárastu využívania uhlia. „Globálne emisie stúpajú navzdory klimatickým konferenciám. Nemecko, ktorá sa často dáva ako pozitívny príklad, je toho jasným dôkazom. V krajine sa dnes rekonštruuje alebo je vo procese výstavby osem tepelných elektrární. Výroba elektriny z hnedého uhlia – lignitu je na najvyššej úrovni od zjednotenia,“ uviedol Jan Pflug pre časopis Forbes.

Súčasný stav je podľa Pfluga dôsledkom odklonu od jadra v roku 2011, ktorý bol reakciou na haváriu v atómovej elektrárni vo Fukušime. „Pozícia uhlia sa odstavením atómiek posilnila. Napriek tvrdeniam o opaku, nedokážeme opustiť jadrovú energiu a uhlie súčasne,“ doplnil ďalej Forbes.

Selekcia elektriny podľa zdroja?

Fyzický tok elektriny sa neriadi politickými zámermi. Spotrebitelia tak dostanú do svojich zásuviek elektrinu, ktorá pochádza z aktuálneho energetického mixu. Z obchodného hľadiska je ale tzv. jadrová tarifa vykonateľná. Dodávateľ sa zaviaže, že zákazníci spotrebujú  iba elektrinu, ktorá sa vyrobí v atómkach a exportuje do elektrizačnej sústavy Nemecka.

Cieľom transformácie energetiky Nemecka známej ako Energiewende je postupné vyraďovanie jadrových elektrární z prevádzky, najneskôr však do roku 2022. Energiu z atómu majú nahradiť obnoviteľné zdroje, ktoré dnes tvoria takmer štvrtinu energetického mixu. Ich podiel má do roku 2030 vzrásť na 55 %.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.