Dodatočné zdanenie firiem si vyžaduje spresnenie
Minister financií Peter Kažimír predložil návrh zákona, ktorým chce zdaniť aj niektoré energetické firmy. Predpokladaná extra daň sa bude týkať regulovaných subjektov, tzn. „právnických osôb, ktoré majú oprávnenie na výkon činnosti v oblasti energetiky na základe povolenia vydaného Úradom pre reguláciu sieťových odvetví“, vyplýva z návrhu zákona.
Výklad zákona však nie je jednoznačný. Z doslovnej definície vyplýva, že extra daň by mal odvádzať každý, kto má nejakú licenciu od ÚRSO na podnikanie v energetike a súčasne dosahuje jeho hospodársky výsledok minimálne 3 mil. eur, pričom minimálne 50 % z celkových výnosov pochádza z regulovaných aktivít. Otázka však je, či je takýto výklad správny a či sa nemá na mysli skôr zdanenie tých subjektov, ktoré predávajú svoje tovary a služby za ceny, ktorých strop je regulovaný. Všeobecne vzaté, regulovanou činnosťou je napríklad aj prevádzkovanie elektrárne, hoci výrobca elektrinu predáva za neregulovanú cenu na trhu. Podobných príkladov by sa našlo viac.
Ponúka sa ale i otázka úplne iného charakteru: je takéto zdanenie regulovaných subjektov spravodlivé? Súčasná slovenská vláda sa ideologicky hlási k sociálnej demokracii, teda k ľavici. Navyše musí riešiť otázku verejných financií, čo však nie je témou len na Slovensku, ale v podstate v každej krajine eurozóny. V porovnaní s inými európskymi krajinami, firmy na Slovensku majú jedno z najnižších daňových zaťažení. Veľa na tom nezmení ani prípadná dodatočná 4,2 %–ná daň. Na druhej strane, ak sa na otázku spravodlivosti pozrieme pravicovo-liberálnou optikou, tak tŕňom v oku bude nielen dodatočné zdanenie, ale už i cenová regulácia v segmentoch, kde funguje konkurencia.
Odhliadnuc od ideologických diskusií, pravidlami daňového systému sa musí riadiť každá firma. Regulované subjekty môžu teoreticky iniciovať arbitrážne konania, alebo sa s dodatočným zaťažením jednoducho zmieria a prijmú ho ako nutné zlo (čo je scenár, ktorý sa s ohľadom na doterajší komunikačný postoj firiem zdá byť pravdepodobnejší).
V každom prípade si však budú musieť počkať na spresnenie znenia budúceho zákona v rámci legislatívneho procesu, aby sa vôbec presne vedelo, ktorých „regulovaných“ aktivít sa bude dodatočná daň týkať. Zatiaľ sa vie len toľko, že extra daň sa bude platiť len počas prechodného obdobia.