Do roku 2020 má ísť na jadro v stredovýchodnej Európe cez 50 miliárd eur
Na akcii GREAT Energy summit sa zúčastňuje cez 200 zástupcov vládnych úradov i súkromných firiem z Veľkej Británie a regiónu strednej a východnej Európy.
„V Českej republike ide o dostavbu atómových elektrární Temelín a Dukovany. Dve nové elektrárne má v pláne postaviť Poľsko, v krajinách ako Maďarsko, Rumunsko alebo Slovinsko dosluhujú reaktory, ktoré bude treba vymeniť,“ uviedla Verma. Celý región je preto podľa nej atraktívny pre britské firmy.
Britská veľvyslankyňa v ČR Jan Thompson pripomenula, že v ČR sa už britské firmy na jadrovom programe podieľajú, napr. v podobe dodávok turbíny spoločnosti Rolls Royce do elektrárne Dukovany alebo vypracovaním dokumentácie EIA k dostavbe elektrárne Temelín spoločnosťou AMEC.
Firma AMEC tiež spracováva posudzovanie vplyvov na životné prostredie projektu Nový jadrový zdroj v Jaslovských Bohuniciach. Podľa časového plánu spoločnosti JESS by mala byť správa EIA dokončená v 2. polovici roka 2015, vydanie záverečného stanoviska k projektu sa očakáva v 1. polovici roka 2016.
Na summite bola reč aj o zákazkách, ktoré môžu naopak získať stredoeurópske firmy na ostrovoch, kde britská vláda plánuje vybudovať nové zdroje elektriny s výkonom asi 60 GW a nadväzujúcou infraštruktúrou. Štvrtinu z toho by mali tvoriť jadrové elektrárne.
Energia.sk, ČTK