Die Presse: Východná Európa vsádza na jadro
V prípade, že EÚ zareaguje na katastrofu v Japonsku prudkým zvýšením štandardov pre bezpečnosť európskych jadrových elektrární, noví členovia EÚ môžu argumentovať svojou výhodou: Priemerný vek ich jadrových elektrární je taký nízky, ako nikde inde na svete.
Ak by sa tieto elektrárne v regiónoch sveta posudzovali podľa veku, potom by sa na poslednom mieste ocitli Spojené štáty a Kanada. Agentúra Bloomberg z údajov priemyselného združenia World Nuclear Association uviedla, že v Severnej Amerike je priemerný vek jadrových elektrární takmer 30 rokov. V západnej Európe sú v prevádzke už priemerne 27 rokov. Východoeurópske štáty EÚ ich majú napojené na rozvodnú sieť v priemere 19 rokov.
Výsledok východnej Európy ovplyvnil fakt, že v súvislosti so vstupom do EÚ v roku 2004 boli niektoré bloky časom odstavené, napríklad na Slovensku dva v Jaslovských Bohuniciach, prvý v roku 2006 a druhý v roku 2008.
Na otázku, či sa má v súvislosti s udalosťami v Japonsku jadrová energia ešte využívať, reagujú politici a verejnosť vo východnej Európe inak než v jej západnej časti. V Nemecku došlo k takému silnému tlaku verejnosti, že vláda naň zareagovala odklonom od svojho doterajšieho projadrového energetického trendu. Schválila moratórium, podľa ktorého najmenej na tri mesiace bude sedem najstarších blokov odstavených. Počas prestávky sa urobí analýza ich stavu. Niektorí vedci tvrdia, že to je krátky čas. Na dôkladné posúdenie stavu jadrových elektrární treba najmenej 18 mesiacov.
Poľsko napriek udalostiam v Japonsku pokračuje vo výstavbe svojej prvej jadrovej elektrárne. Hovorca vlády Pawel Graš vyjadril presvedčenie, že aj väčšina obyvateľov krajiny chce využívať silu atómu. Ešte predtým premiér Donald Tusk povedal, že v prípade bezpečnosti nových jadrových elektrární sa „budú dodržiavať najvyššie štandardy“. Tým sa poľská vláda plne zhoduje s názorom slovinskej vlády, ktorá nemení plány na dostavbu jadrovej elektrárne Krško; a to napriek tomu, že sa nachádza v seizmickej oblasti.
TASR, energia