Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. marca 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Detaily o rozšírení atómky v Maďarsku chce Orbán držať v tajnosti 30 rokov

Legislatívny výbor maďarského parlamentu v piatok (27.2) odsúhlasil pozmeňujúci návrh zákona, na základe ktorého nebudú osobitné technické a obchodné podrobnosti projektu Paks II prístupné ako údaje verejného záujmu nasledujúce tri desaťročia. Týkať sa to má najmä zmlúv medzi maďarskými a ruskými spoločnosťami, ako aj ich subdodávateľmi. Pôvodne sa hovorilo len o 15 rokoch utajenia. Informovala o tom agentúra Bloomberg. 

Pozmeňujúci návrh, ktorý na minulotýždňovom rokovaní prešiel vďaka vládnucej strane Fidesz, musí ešte schváliť parlament. V ňom má Orbánova strana dvojtretinovú väčšinu.

Prijatie dodatku vyvolalo vlnu kritiky maďarskej opozície. Okrem samotného návrhu, ktorý považujú za možnosť ako kryť korupciu, im prekáža aj to, že  výbor zaradil tento bod rokovania do programu na poslednú chvíľu, len jeden deň pred hlasovaním.

Podľa štátneho tajomníka Andrása Aradskiho, ktorý má na starosti energetiku, nový návrh ale neznamená, že verejnosť nebude mať prístup k informáciám o dopadoch atómky na životné prostredie. Utajovanie niektorých citlivých detailov zdôvodnil ochranou národnej bezpečnosti, napísala agentúra MTI.

Dohoda s otáznikmi

Maďarsko sa vlani dohodlo na výstavbe a údržbe dvoch nových blokoch elektrárne Paks. Celkový rozpočet projektu, ktorého 80 % sa pokryje prostredníctvom úveru od Rosatomu, sa odhaduje na 12 mld. eur. Budapešť bude poskytnutý úver splácať 21 rokov s premenlivou úrokovou mierou od 3,95 – 4,95 %.

Maďarská vláda čelila kritike pre údajne netransparentný výber dodávateľa technológie. Mnohí analytici považujú dohodu s Rosatomom za ťažisko Orbánovej stratégie, ktorej cieľom je ďalšie prehlbovanie vzťahov s Moskvou.

Opoziční socialisti zo strany MSZP označili zmluvu s Rosatom za najväčšiu korupčnú kauzu v domácich dejinách. Dostavba Paksu by mohla byť drahou chybou aj podľa maďarskej strany zelených (LMP), ktorá utajovanie dohody napadla na súde.

Rosatom plánuje v Paksi postaviť dva reaktory typu VVER-1200 s inštalovaným výkonom 1200 MW. Rovnaké má v pláne aj bieloruskom Astravyetsi, tureckom projekte Akkuyu či elektrárni Hankhikivi vo Fínsku.

Podľa odborníka na jadrovú energetiku Konstantina Jacobyho je dohoda pochybná a ruská investícia neuskutočniteľná. Poukázal na to, že hlavným akcionárom spoločnosti Atomenergoprom, patriacej pod Rosatom, ktorá má na starosti inžiniering a výrobu jadrových zariadení a tiež akcionárom Atomstrojexport Finance so sídlom v Londýne je plynárenský gigant Gazprom.

Ten sa vzhľadom na vojenský konflikt na Ukrajine, ochladenie vzťahov s EÚ a USA a súvisiace sankcie a najmä vzhľadom na zníženie dopytu po plyne zo strany tradičných odberateľov nenachádza v najlepšej hospodárskej kondícii. Agentúra Moody´s nedávno znížila rating Gazpromu, rovnako ako ďalších ruských energetických koncernov. Tým sa podľa Jacobyho drasticky znižuje kredibilita akýchkoľvek investícií Ruska do nových projektov jadrových elektrární.

Preskúmanie v Bruseli

Podľa zmlúv z decembra minulého roku majú byť nové bloky elektrárne Paks II zabezpečené ruským jadrovým palivom spoločnosti TVEL minimálne na 20 rokov. Súčasťou kontraktu je aj opcia na predĺženie garantovaných dodávok ruského jadrového paliva až do konca termínu prevádzkovania blokov.

Podľa Financial Times by dostavbu atómky v Maďarsku mohla zablokovať Európska komisia. Kontraktom sa zaoberá oddelenie Komisie pre hospodársku súťaž, ktoré preveruje oprávnenosť poskytnutia formy štátnej pomoci a kontrakty uzatvorené bez verejnej súťaže. Podmienkami zmluvy sa zaoberá aj Zásobovacia agentúra Euratomu, ktorá skúma kontrakt o dodávkach jadrového paliva.

Paks je jedinou atómovou elektrárňou v Maďarsku. V súčasnosti pozostáva zo štyroch reaktorov sovietskeho dizajnu VVER-440, ktorých spoločný inštalovaný výkon predstavuje 2 GW. Elektrina vyrobená v Paksi dokáže pokryť približne 42 % celkovej spotreby v Maďarsku.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.