Demokrati v USA predstavili energetický zákon
Cieľom predkladaného zákona je v prvom rade reforma podmorskej ťažby ropy. Líder väčšiny v Senáte Harry Reid sa však musel vzdať plánu prijať komplexný energetický balík po tom, ako ho republikáni odmietli podporiť, píše CNN. Tí nesúhlasili predovšetkým s obmedzením emisií CO2, tak ako to navrhovali demokrati. Pôvodný klimaticko-energetický balík navrhoval spoplatnenie emisií z elektrární, ako aj iných priemyselných tovární.
Ak by zákon v Senáte prijali, ropné spoločnosti by boli povinné uhradiť oveľa vyššiu finančnú čiastku za škody vzniknuté ropnou haváriou, informuje portál NewsDaily. V súčasnosti je horný strop nastavený na 75 mil. dolárov. Demokrati navrhujú zvýšenie stropu na 10 mld., prípadne viac. Navrhované zmeny majú platiť aj retroaktívne, a to od 20. apríla, kedy sa stala havária v Mexickom zálive. Aj takýmto spôsobom sa demokrati snažia vyvodiť zodpovednosť voči BP.
Republikáni tvrdia, že zákon je príliš prísny voči ropným spoločnostiam pokiaľ ide o vyvodzovanie zodpovednosti za ropné havárie. Strana preto minulý piatok (23. júla) predstavila vlastný návrh energetického zákona v ktorom chcú zrušiť moratórium na ťažbu ropy v mori.
Demokrati okrem reformy pravidiel ťažby ropy plánovali vyčleniť financie aj na podporu energetickej efektívnosti domácností a využívanie elektromobilov. Podľa predbežných odhadov iniciatívy v oblasti energetickej efektívnosti budú stáť približne 15 mld. dolárov. Peniaze na projekty by americká vláda mala získať navýšením poplatku do Fondu na náhradu škôd spôsobených haváriami. Demokrati navrhovali zvýšenie zo súčasných 5 centov na 49 za barel ropy, o hodnote sa však stále diskutuje.
Súčasná verzia predkladaného zákona prešla mnohými zmenami a oproti pôvodnému zneniu je značne zoštíhlená. V zákone sa napríklad nepodarilo presadiť stanovenie percentuálneho podielu obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe krajiny. Mnohí pozorovatelia aj napriek zmenám v zákone predpokladajú, že zákon Senátom neprejde.