Dačič: South Stream posilní pozíciu Srbska
Ceremoniál sa uskutočnil v meste Šajkaš, asi 80 kilometrov severne od Belehradu. Podujatia sa zúčastnili srbskí štátni predstavitelia spolu so šéfom ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexejom Millerom.
Foto: TASR/AP Photo/Mikhail Metzel
Dačič uviedol, že srbský úsek South Streamu bude stáť okolo dvoch miliárd eur a výstavbu bude financovať Gazprom. Belehrad neskôr svoj podiel splatí z príjmov z tranzitných poplatkov. Na výstavbe potrubia, zásobníkov a súvisiacich činnostiach bude pracovať okolo 20.000 ľudí, dodal premiér. Úsek cez Srbsko má byť dlhý 422,4 km. Plynovod má viesť cez poľnohospodársku pôdu, čiastočne cez lesné oblasti a má sa vyhnúť oblastiam bohatým na prírodné zdroje. Vstupným bodom sa stane mesto Zaječar, výstupným bude dedina blízko hraničného priechodu Bački Breg.
„Je to kľúčový projekt pre energetickú bezpečnosť krajiny. Srbsko sa stane energetickým uzlom,“ povedal podľa agentúry AP Dačič. „Budeme súčasťou celoeurópskeho projektu; toto nie je len ruský projekt,“ dodal.
Premiér uviedol, že tradičné úzke vzťahy Srbska s Ruskom neovplyvnia snahu krajiny vstúpiť do Európskej únie. S narážkou na ruskú podporu Belehradu v spore o frakčné Kosovo ale poznamenal, že bližšie k Rusku dotlačili Srbsko samy západné mocnosti.
“ Tí, ktorí kritizujú Srbsko za našu blízkosť k Rusku a za naše spojenectvo s ním, by sa mali spýtať sami seba, prečo nám neponúkli taký vzťah,“ povedal Dačič. Premiér tiež odmietol tvrdenie srbskej prozápadnej opozície, podľa ktorej dohoda z roku 2008, v ktorej Srbsko predalo 51 % svojho ropného a plynárenského monopolu do rúk Gazpromu, pripravila pôdu pre politické a hospodárske ovládnutie krajiny Moskvou.
Podľa Putina sa vďaka South Streamu obmedzujú riziká prerušenia dodávok cez „tretie krajiny“, čo prispieva k upevneniu medzinárodnej energetickej bezpečnosti. Plynovod umožní spotrebiteľom na juhovýchode Európy využívať veľké zásoby plynu v Rusku.
Celková dĺžka plynovodu bude 2.446 kilometrov. Plynovod má viesť pod hladinou Čierneho mora, cez Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Slovinsko a Rakúsko až do severovýchodného Talianska. Ďalšie vetvy povedú do Chorvátska, Macedónska, Grécka a Turecka. Vyhne sa Ukrajine a Bielorusku, teda krajinám, cez ktoré teraz prúdi väčšina ruského plynu do Európy. South Stream má začať prepravovať ruský zemný plyn do Európy od decembra 2015. Ročne má plynovod prepravovať asi 63 miliárd metrov kubických plynu. Akcionármi plynovodu sú ruský plynárenský gigant Gazprom (50 % akcií), talianska Eni (20 %), nemecký Wintershall (15 %) a francúzska EDF (15 %). Na výstavbe suchozemských častí plynovodu sa majú podieľať aj miestne energetické spoločnosti. South Stream je považovaný za konkurenta plánovanému plynovodu Trans-Adriatic Pipeline (TAP). Ten by mal prepravovať plyn z nálezísk v Azerbajdžane.
(c) energia, ČTK