Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. februára 2013 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

D. Petrík: Pre zavedenie obnoviteľných zdrojov energie treba postupný nábeh

Pokiaľ ide o smernicu o dopadoch nepriamej zmeny využitia pôdy Petrík v rozhovore pre TASR uviedol, že ministri podporili zámer novelizácie smerníc o obnoviteľných zdrojoch energie a kvalite palív – je potrebné zabezpečiť skutočný prínos biopalív k znižovaniu emisií skleníkových plynov pri zamedzení negatívnych vplyvov na ceny a dostupnosť potravín. Ministri sa však zhodli, že návrh EK nezaručuje optimálne riešenie pre uvedený zámer a vyjadrili obavy ohľadom vplyvov na dosiahnutie cieľov pre podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na konečnej spotrebe energií v roku 2020 a podielu OZE v doprave.

V diskusii rezonovala aj otázka dopadu na investície vyvolané platným energeticko-klimatickým rámcom, dopadu na EÚ sektor pôdohospodárstva a dopadu na ceny palív pre koncových spotrebiteľov. Petrík zdôraznil, že všetky členské štáty sa stretávajú s tým istými problémami – vysokými investíciami do infraštruktúry zdrojov obnoviteľnej energie.

Na jednej strane je tu snaha Európskej komisie zvyšovať podiel energie z obnoviteľných zdrojov, na strane druhej občania každého štátu majú iba limitovanú schopnosť finančne utiahnuť obnoviteľné zdroje. O to práve ide. Chce to postupný nábeh, pretože sú to zdroje, ktoré si vyžadujú peniaze.

Čo sa týka dobudovania vnútorného trhu, Petrík uviedol, že aj tu sme mali skoordinované pozície v rámci V4. Vnútorný trh prispieva ku všetkým cieľom energetickej politiky. Základným predpokladom pre jeho dokončenie v oblasti elektriny a plynu je vybudovanie potrebnej infraštruktúry. Postoje členských štátov sa rozchádzali pri cenovej regulácii. Ide o politicky citlivú tému, regulácia cien však pred dokončením vnútorného trhu zostane pre viaceré členské štáty dôležitým nástrojom.

Rozvoj obnoviteľných zdrojov energie ohrozuje bezpečnosť dodávok elektriny a v tejto súvislosti bude dôležitá nadchádzajúca diskusia o kapacitných mechanizmoch. Slovensko spoločne s partnermi z V4 zdôraznilo potrebu riešiť negatívne dopady neplánovaných tokov elektriny a podčiarklo potrebu nákladovo efektívneho prístupu k prípadným ďalším požiadavkám na zavádzanie inteligentných meračov.

Eurokomisár pre energetickú politiku Günther Oettinger predstavil, aké sú priority Európskej komisie, zároveň však naznačil, že treba zvoliť také tempo implementácie tejto politiky, aby to všetky krajiny zvládli. Už aj preto, že nie všetky členské štáty sú na rovnakej štartovacej čiare.

Petrík upozornil, že možno hovoriť o istom rozpore, keď sa na úrovni EÚ presadzuje obnoviteľnosť energetických zdrojov, pričom na národných úrovniach ide o nemalé náklady na podporu tejto politiky.

„Technika však ide dopredu a 27 štátov EÚ ak začne bádať, v rámci technológií určite prídeme na také metódy výroby, ktoré budú lacnejšie,“ uviedol Petrík na adresu obnoviteľných zdrojov výroby elektrickej energie.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.