Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martin Kuba - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister priemyslu a obchodu ČR Martin Kuba. Foto: TASR/Martin Baumann
18. júla 2012 Ostatné od Energia.skSITA

ČR: Ministerstvo priemyslu a obchodu chce menej elektriny z uhlia a poplatok za jej vývoz

„Počítame so znížením podielu elektriny z uhlia zo súčasných 60 % na zhruba 20 %,“ informoval Kuba. Elektrinu z uhlia podľa neho v najbližších rokoch z veľkej časti nahradí jadrová energia, ktorá sa zvýši po dostavbe Temelína a po postavení piateho bloku Dukovany. „Zatiaľ si nechcem pripúšťať, že sa dostavba Temelínu nedokončí. Pre českú energetiku by to bol veľký problém,“ uviedol Kuba.

Ťažba uhlia bude v nasledujúcich rokoch klesať a podľa Kuby je nutné uhlie využívať efektívnejšie. „Bude definovaná najnižšia účinnosť, za ktorú možno vyrábať z uhlia elektrickú energiu,“ povedal. Účinnosť by sa podľa prvého návrhu k novele zákona o hospodárení energií mala pohybovať medzi 36 a 40 %. Za nedodržanie účinnosti budú výrobcovia zrejme hradiť poplatky.

V súčasnosti sa elektrina z uhlia vyrába v kondenzačných elektrárňach a teplárňach pri účinnosti okolo 20 %. Pre investície do efektívnejšieho využitia uhlia v energetike chce Kuba poskytnúť časť príjmov z predaja emisných kvót.

Ďalší spôsob, ako lepšie využívať tuzemské zásoby uhlia, vidí Kuba v spoplatnení prenosu a distribúcie elektriny do zahraničia. Teraz tieto náklady znášajú koncoví spotrebitelia. V budúcnosti, aspoň na nejaký čas, by však čiastočne za prenos do zahraničia platili výrobcovia, čo im vývoz znevýhodní. Zdraženie elektriny pre českých zákazníkov to podľa ministra neprinesie. Vlani bol čistý vývoz elektriny z ČR rekordný, keď predstavoval viac ako 17 TWh.

Štátna energetická koncepcia podľa Kuby jasne nehovorí, či teraz prelomiť či neprelomiť ťažobné limity uhlia na severe Čiech. Rozhodnutie by však malo padnúť do roku 2020, uviedol minister. Štát by v tej dobe podľa neho mal mať viac jasno o budúcich možnostiach a prípadnej technológii, ktorá by uhlie mohla nahradiť. „Sme schopní zaistiť pre český teplárenský systém sme uhlie nad limit do roku 2035,“ dodal minister.

Kuba chce predložiť novelu banského zákona

V súvislosti s ťažobnými limitmi sa chystá Kuba v najbližších mesiacoch predložiť vláde takzvanú veľkú novelu banského zákona, ktorá upraví spôsob vyvlastňovania nehnuteľností v oblastiach, kde sa ťaží uhlie. Hoci možnosť vyvlastňovania zrušila v júni vládou schválená malá novela, Kuba chce, aby si štát túto možnosť ponechal. Vyvlastnenie pre ťažbu musí byť podľa neho preukázateľne vo verejnom záujme a umožnené len firme s majoritným štátnym podielom, aby štát mohol rozhodovať, kam vyťažené uhlie bude smerovať. Kuba chce tiež zvýšiť poplatok ťažobnom firmám za vyťažené uhlie zo súčasných 1,5 % tržieb z predaja hnedého uhlia.

Teplo chce získavať spaľovaním odpadu

Pre dodávky tepla by podľa Kuby mali byť viac využívané spaľovne odpadu. V každom kraji by mala v budúcnosti fungovať asi jedna väčšia spaľovňa. „Je to jedno z najekologickejších riešení. Napríklad vo Švajčiarsku sa spaľuje 85 % druhotného odpadu,“ povedal Kuba.

V štátnej energetickej koncepcii minister počíta tiež s obnoviteľnými zdrojmi. Ich počet by mal v Česku v budúcnosti ďalej rásť, ale mali by sa sústrediť najmä do rodinných domov či malých objektov v obciach. Podľa Kuby musí skončiť masívna finančná podpora obnoviteľných zdrojov, ktorá zaťažuje peňaženky spotrebiteľov.

Aktualizovaná štátna energetická koncepcia má stanoviť vývoj v českej energetike zhruba do roku 2040. Kuba chce dokument predložiť vláde na konci augusta spoločne so surovinovou koncepciou.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka:

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.