Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrova elektraren a oblaky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Toni Rodrigo (licencia Creative Commons)
28. januára 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Čo skúma ruský Rosatom

Na výskum a vývoj v rámci ruskej korporácie Rosatom dohliada Vedecká a technická rada, ktorej predsedá Nikolaj Laverov, podpredseda Ruskej akadémie vied. Rada funguje od roku 2009 a skladá sa z 23 členov, spomedzi ktorých viac ako polovica dosiahla akademickú hodnosť „profesor“. V kolektíve sedia okrem predstaviteľov Ruskej akadémie vied i členovia viacerých prestížnych vedeckých inštitúcií.

Okrem medzinárodných projektov, akými sú GEN IV alebo reaktory s uzavretým palivovým cyklom, sa Rosatom sústredí aj na čiastkové projekty na poli jadrovej fyziky, fyziky plazmy, kvantovej optiky, fyziky plynov a kvapalín, termodynamiky, rádiochémie a ďalších.

Podobne ako vo Francúzsku, kde existuje školiace stredisko „AREVA University“, i v Rusku existuje univerzita MEPHI, ktorá sa zameriava na výskum v oblasti jadrovej energetiky a úzko spolupracuje s jadrovým priemyslom. Jej študenti majú možnosť získať bakalársky a magisterský titul, príslušné poznatky a zručnosti. MEPHI tiež prevádzkuje metodické vzdelávacie centrum pre špecialistov na jadrovú energetiku, ktorí pochádzajú a pôsobia mimo Ruskej federácie. Jadrový výskum a vývoj v Rusku sa realizuje i na pôde konzorcia RNIC, ktoré spája viacero inštitúcií s cieľom prispievať k inováciám v jadrovej energetike.

Počiatky atómového výskumu v Rusku siahajú do roku 1918, kedy vznikol Štátny röntgenologický a rádiologický inštitút v Petrohrade. Neskôr, v roku 1954 sa jeho jadrové laboratórium transformovalo na vôbec prvú jadrovú elektráreň vo svete, uviedol Rosatom v nedávno vydanej správe.

Jadrový výskum a vývoj má svoju tradíciu i na Slovensku. V súčasnosti sa domáci výskum a vývoj sústreďuje predovšetkým na tri oblasti: podporný výskum a vývoj pre prevádzkovanie existujúcich a budúcich jadrových zdrojov na území Slovenska, výskum reaktorov GEN IV a účasť na medzinárodnom projekte fúzneho reaktora ITER.

Známym projektom, na ktorom participuje i Slovenská akadémia vied, je projekt ALLEGRO. Ide o vývoj rýchleho reaktora chladeného héliom. V súčasnosti na projekte spolupracujú Francúzsko, Slovensko, Česká republika a Maďarsko.

Medzi tzv. rýchlymi reaktormi je zaujímavým projektom i reaktor chladený tekutým sodíkom. Takýto typ sa vyvíjal okrem Ruska a Francúzka i v Japonsku.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.