Čína zahájila „zelenú revolúciu“
Jedna tretina globálneho rastu dopytu po energiách je práve v Číne. V súčasnosti má k dispozícii veterné elektrárne i inštalovaným výkonom 42 GW a solárne elektrárne s 1 GW.
Do roku 2020 chce krajina inštalovať 180 GW z veternej a solárnej energie. Uvedená kapacita by sa rovnala kapacite zvyšku sveta, ktorú krajiny vybudovali za posledných 40 rokov. Fatih Birol z IEA tiež uviedol, že v nasledujúcich 20 rokoch bude polovica všetkých áut mať hybridný pohon alebo budú využívať zemný plyn, príp. elektrinu, aby došlo k znižovaniu emisií.
IEA očakáva, že dopyt po elektrickej energii zo strany Číny porastie v priemere o 4 percentá ročne. Do roku 2035 dosiahne tak 9.000 TWh, čo bude 18-krát vyššia spotreba ako vo Francúzsku. Agentúra preto očakáva, že sa v krajine zvýši využitie OZE v energetickom mixe krajiny. Čína je totiž už aj dnes najväčším svetovým spotrebiteľom energie, s čím súvisí aj vzrastajúci objem emisií skleníkových plynov.
„Spojené štáty a Čína sú zodpovedné za takmer polovicu svetových emisií CO2, ale nevidím v týchto krajinách snahu dodržiavať právne záväzné dohody, aby sme dosiahli stanovený cieľ,“ povedal hlavný ekonóm IEA Fatih Birol. Neočakáva však prielom v rokovaniach o zmene klímy, ktorá sa má konať v Durbane v Južnej Afrike.
(c) energia