Čína šetrí energiu. Zatvorí dvetisíc tovární
Čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológií v nedeľu zverejnilo zoznam vyše dvoch tisícok tovární, ktoré musia ukončiť prevádzku. Ak tak do konca septembra neurobia, vláda im hrozí sankciami. Najrýchlejšie rastúca ekonomika na svete zaznamená v dôsledku vládneho kroku spomalený hospodársky rast, predpovedá Bloomberg.
Pri výbere fabrík sa zohľadňovalo najmä využívanie zastaraných a energeticky neefektívnych technológií. K rozhodnutiam o uzatvorení prevádzok prišlo až po rokovaniach s mestskými a vidieckymi samosprávami, ktoré boli v minulosti neraz tvrdými odporcami takýchto opatrení a ich realizácii bránili. Zoznam zahŕňa oceliarne, cementárne, či fabriky na výrobu papiera, informuje New York Times.
Čína má plán, podľa ktorého chce v nasledujúcich piatich rokoch využívať o 20 % energie menej na jednotku hospodárskeho rastu v porovnaní s hodnotami v roku 2005. Narastajúca produkcia v oblasti ťažkého priemyslu spochybnila schopnosť krajiny dodržať svoje záväzky. Koncom roka 2009 Čína znížila energetickú náročnosť o 15,6 % od roku 2005, ale tento trend nedokázala udržať. V prvom kvartáli 2010 zaznamenala opäť nárast o 3,2 %, informuje Financial Times.
Podľa štatistík Medzinárodnej Energetickej Agentúry (IEA) sa Peking stal v roku 2009 najväčším spotrebiteľom energie na svete. Ako uvádza The Guardian, vôbec po prvýkrát v histórii Čína predstihla aj USA.
Veľkým problémom Číny je silná závislosť na fosílnych palivách. Koncom roka 2009 oznámil prezident Chu Ťin-tchao plán na zníženie tvorby skleníkových plynov. Do roku 2020 chce Peking zredukovať CO2 od 40 do 45 % oproti roku 2005, uzatvára New York Times.