Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. mája 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Čína a Rusko dohodu o plyne zatiaľ nepodpísali, Peking tlačí cenu dolu

Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina uviedol, že vyjednávačom z oboch krajín sa nepodarilo prekonať rozpory v súvislosti s cenou za dodávaný plyn. To znamená, že ruský prezident a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching dohodu dnes nepodpísali, s čím viacerí v energetickom priemysle počítali. Ešte v pondelok (19. 5.) zdroj z Gazpromu oznámil, že cena za ruský plyn pre Čínu by sa mala pohybovať v rozmedzí od 350 do 380 USD za 1000 kubických metrov (m3), čo je približne na úrovni európskeho priemeru. Pre Čínu je to však evidentne veľa. Oznámenie o nepodpísaní dohody stlačilo hodnotu akcií ruského Gazpromu o 2,3 %.

Na základe očakávaného kontraktu by mal Gazprom od roku 2018 počas 30 rokov dodávať spoločnosti China National Petroleum Corp. (CNPC) ročne 38 miliárd m3 plynu. Pre Rusko je to dôležitý kontrakt. V dôsledku najnovšieho konfliktu na Ukrajine Európska únia totiž ešte zvýšila úsilie obmedziť svoju závislosť od dovozu plynu z Ruska. Na druhej strane, ekonomika Číny napriek spomaľovaniu stále rýchlo rastie a navyše sa krajina snaží obmedziť využívanie uhlia a prejsť vo väčšej miere na čistejšie formy energie, akou je aj plyn. Očakáva sa, že v rokoch 2014 až 2020 sa spotreba zemného plynu v Číne viac než zdvojnásobí.

Podľa ekonómov najnovší vývoj naznačuje, že Čína má v diskusiách silnejšiu pozíciu a snaží sa vyjednať omnoho nižšiu cenu, než si Gazprom predstavuje. „Napriek všetkým vyhláseniam Rusov má Peking v tejto záležitosti navrch,“ povedal Gordon Kwan, expert na energetiku zo spoločnosti Nomura Research. „Čína chce evidentne stlačiť cenu za dodávky plynu čo najnižšie. Má totiž k dispozícii aj ďalšie možnosti, medzi nimi projekt ťažby zemného plynu v provincii Sečuán či dovoz skvapalneného plynu zo Severnej Ameriky,“ dodal Kwan s tým, že Rusko by urobilo chybu, ak by sa s Pekingom nedohodlo len pre cenu.

Je však možné, že dohodu nakoniec podpíšu. Buď sa tak stane ešte pred stredajším odchodom Vladimira Putina z Číny, prípadne, s čím sa počíta viac, by mohla byť uzatvorená počas konania ekonomického fóra v Petrohrade koncom tohto týždňa.

(1 EUR = 1,3702 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.