Čierna Hora otvára príležitosti pre slovenských energetikov
Dlhodobá neprítomnosť investícií spôsobila v čiernohorskom sektore energetiky a rozvoja energetických zdrojov vysokú amortizáciu existujúcej infraštruktúry a pokles energetickej efektívnosti. Pozíciu energetického systému okrem iného v krajine zhoršuje dominantný podiel elektrickej energie v štruktúre energetickej bilancie. Na produkcii elektriny sa z viac ako 60 % podieľajú hydroelektrárne, čím dochádza k značným každoročným výkyvom.
Najväčším energetickým zdrojom je tepelná elektráreň Pljevlja (210 MW) a vodné elektrárne Piva na rovnomennej rieke (342 MW) a Peručina na rieke Zeta (245 MW). Tepelná elektráreň ročne vyprodukuje 1 miliardu kWh energie, čo predstavuje jednu tretinu čiernohorskej výroby a 22 % celkovej spotreby. Na I. bloku prebehla revitalizácia a v budúcnosti čaká elektráreň výstavba druhého bloku o výkone 220 MW.
Krajina bývalej Juhoslávie uvažuje aj o výstavbe nových vodných elektrární na rieke Morača aj na iných tokoch. Rada pre privatizáciu a kapitálové projekty Čiernej Hory uverejnila v júli Verejný oznam na udelenie koncesii na využívanie vodných tokov na výstavbu malých vodných elektrární v Čiernej hore. Tender je vypísaný na udelenie koncesii na výstavbu malých vodných elektrární na 8 vodných tokoch (viac informácií o tendri nájdete tu).
Čierna Hora disponuje aj takmer nevyužitými alternatívnymi zdrojmi energie, či už ide o solárnu, veternú energiu alebo využitie biomasy. Situácia v energetickom sektore balkánskej krajiny by sa však mohla v najbližších rokoch zmeniť.
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský sa stretol s predstaviteľmi tamojšieho energetického sektora. V súvislosti so Stratégiou rozvoja energetiky do roku 2025 sú v hre viaceré energetické projekty, ktoré vytvárajú príležitosti aj pre slovenské firmy. „Ide o výstavbu hydroelekrárne na rieke Morača a hydroelektrárne Komarnica, 2. blok tepelnej elektrárne Plevlja a využitie baní v Plevlja a v Berane, výstavbu malých vodných elektrární, ako aj energetických kapacít využívajúcich vietor a biomasu,“ uviedol hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.
„Slovenský podnikatelia majú záujem o energetické projekty v Čiernej Hore. Prioritou našich záujmov v Čiernej Hore je v súčasnosti výstavba a rekonštrukcia energetických kapacít, ale aj projekty z oblasti obnoviteľných zdrojov“, povedal partnerom Malatinský. Prehĺbenie vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky by malo podporiť aj Memorandum o porozumení medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Čiernej Hory o spolupráci v oblasti energetiky, ktoré podpísali ministri hospodárstva Tomáš Malatinský a Vladimír Kavarić. Memorandum bude platiť na obdobie piatich rokov. Pri nevypovedaní zmluvy z jednej alebo druhej strany sa platnosť memoranda predĺži na ďalších päť rokov.
Dokument má podporiť účasť slovenských firiem na realizácii energetických projektov. Okrem toho budú krajiny spolupracovať pri vypracovávaní a realizácii štúdií a projektov modernizácie, rozširovania a budovania energetických kapacít a energetickej infraštruktúry, spoločnom budovaní a prácach na projektoch v oblasti energetiky, pri realizácii projektov v oblasti energetickej efektívnosti, pri výmene know-how, skúseností a znalostí v oblasti legislatívy, regulácie a energetickej efektívnosti, či pri vzájomnej výmene expertíz a skúseností v oblasti čistých technológií na využívania uhlia a v oblasti baníctva.
(c) energia.sk