Chorvátsko zastavilo uhoľný megaprojekt
Protest aktivistov pred elektrárňou Plomin. Foto: Friends of The Earth Croatia
Príbeh kontroverznej elektráreň Plomin C sa skončil predčasne. Chorvátsky minister hospodárstva Tomislav Panenić potvrdil, že Záhreb jeho výstavbu nepodporí. Ako dôvod uviedol neekonomickosť takéhoto zdroja za súčasných nízkych cien elektriny na veľkoobchodnom trhu. Rozhodnutí kabinetu mal ovplyvniť aj Brusel. Hoci Európska komisia zatiaľ oficiálne stanovisko nevydala, minister potvrdil, že projekt štátnej elektrárenskej spoločnosti Hrvatska elektroprivreda (HEP) nebol v súlade s pravidlami Európskej únie o pravidlách štátnej pomoci.
Kontroverzný projekt
Plány na výstavbu tretieho bloku elektrárne Plomin sa objavili v roku 2011. Projekt vyvolal spoločenskú diskusiu. Hoci sa prezentoval ako rekonštrukcia, blok C s inštalovaným výkonom 500 MW mal nahradiť dosluhujúci prvý blok elektrárne. Hodnota investície sa v tom čase odhadovala na 800 miliónov eur.
Prevádzkovateľ argumentoval, že rozšírením elektrárne sa zníži energetická závislosť Chorvátska, ktoré dováža asi 30 % spotreby elektriny. Krajina ale zároveň nemá domáce zdroje uhlia, čím by sa podľa kritikov externá závislosť iba prehĺbila. Podľa firmy HEP ale pochádza uhlie, na rozdiel od plynu a ropu, z politicky stabilných krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Oznámenie vlády privítali aktivisti. Environmentálne organizácie viedli proti uhoľnej elektrárni päť rokov trvajúcu kampaň. „Tento projekt sa ukázal byť zásadným rozptýlením pre spoločnosť HEP i chorvátsku vládu. Odklonil ich od rozvoja nákladovo efektívnej a udržateľnej energetickej stratégie,“ zhodnotil Bernard Ivčić z Priateľov Zeme Chorvátska. Vláda by podľa neho mala teraz pripraviť novú stratégiu, ktorá bude založená na energetickej efektívnosti.
Prvý blok tepelnej elektrárne Plomin s inštalovaným výkonom 125 MW sa postavil v roku 1969. Druhý blok s výkonom 210 MW, ktorý prevádzkuje HEP s nemeckým energetickým koncernom RWE, vyrába elektrinu od roku 2000.
Zelenšia budúcnosť
Do portfólia spoločnosti Hrvatska elektroprivreda patria výrobné zdroje s celkovým inštalovaným výkonom vyše 4000 MW. Okrem 8 tepelných elektrární prevádzkuje aj 25 vodných zdrojov. Štátne elektrárne vlani oznámili, že spolu s RWE založia spoločný podnik.
V novom subjekte bude mať každý po 50 % akcií a právo vymenovať člena správnej rady. Na domácom trhu, ale aj v okolitých krajinách, chcú rozvíjať výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Zmerajú sa tiež na projekty energetického zhodnocovania odpadov, zvyšovanie efektívnosti u existujúcich zariadení, ako aj technické konzultácie pre juhovýchod Európy.
© energia.sk