Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod+kohútiky-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Henrich Mišovič
18. januára 2013 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Chorvátsko podpísalo zmluvu o výstavbe South Stream

Ruský plynárenský gigant Gazprom a štátna chorvátska spoločnosť Plinacro podpísali vo štvrtok (17.1.2013) dohodu o výstavbe chorvátskej časti plynovodu South Stream. Výstavba plynovodu cez chorvátske územie v dĺžke 100 kilometrov a v sume 60 mil. eur má začať v júli 2015, jej ukončenie je naplánované na koniec roka 2016. „Tento akčný plán, ktorý sme dnes podpísali, je veľmi dobré rozhodnutie pre Plinacro, keďže Gazprom využije plnú kapacitu plynovodu a my získame priamy prístup k dodávkam pre Chorvátsko, čo môže znížiť ceny pre obyvateľov a priemyselných odberateľov,“ povedal Mladen Antunović, šéf štátnej spoločnosti Plinacro zodpovednej za prevádzku plynovodnej siete v krajine.

Chorvátsko spotrebuje 3 mld. m3 plynu ročne. Svojou vlastnou produkciu pokrýva 60 % potrieb a zvyšok dováža prevažne v spolupráci s talianskou energetickou skupinou Eni. Kontrakt medzi Chorvátskom a Eni však vyprší začiatkom roka 2014. Gazprom tvrdí, že sa nezaujíma iba o dodávky plynu do Chorvátska, ale tiež chce byť aktívnym hráčom na tamojšom trhu s ropou a plynom, vrátane účasti na výstavbe novej plynovej elektrárne.

Začiatkom novembra minulého roka sa Gazprom dohodol o výstavbe maďarskej časti plynovodu s maďarskou spoločnosťou MVM. Výstavba maďarskej časti v dĺžke 229 kilometrov má stáť 600 mil. eur. V polovici novembra sa dohodol Gazprom na výstavbe bulharskej časti plynovodu s tamojšou energetickou spoločnosťou BEH. Odhadované náklady na výstavbu bulharskej časti plynovodu sú 3,3 mld. eur.

South Stream má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Budovať ho ide firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Plynovod by mal fungovať od 2015 a ročne prepraviť 63 mld. m3 plynu. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.