Chorvátsko otvorí prvú geotermálnu elektráreň
V roku 2012 sa v Chorvátsku spustí do prevádzky prvá geotermálna elektráreň, informuje portál Thinkgeoenergy. V súčasnosti spoločnosť Geoen čaká už len na vydanie povolenia pre výstavbu.
Geotermálna elektráreň „Marija 1“ využije Rankinov termodynamický cyklus, ktorý dokáže využiť i menej horúce pramene a/alebo zvyškové teplo. Preto bude môcť geotermálna inštalácia okrem výroby elektriny produkovať i úžitkové teplo pre vykurovacie systémy.
Geotermálne vody v náleziskách dosahujú teplotu až 175 °C, uvádza Thinkgeoenergy. Na výrobu elektriny sa počiatočná teplota zníži na 69°C. Elektráreň tak dosiahne výkon 4,71 MW. Následne sa geotermálna voda použije na získanie tepla pre vykurovanie, čím sa jej teplota zníži o ďalších 33°C. Tepelný výkon dosiahne 10 MW tepla.
Lokalita pre umiestnenie geotermálnej elektrárne bola objavená skôr náhodne ako účelovo, uviedla Suncica Lalic zo spoločnosti Geoen. V 70-tych rokoch sa na Panónskej planine vykonávali výskumy ropných ložísk. Namiesto nich tam však ropná spoločnosť INA objavila rozsiahle geotermálne zdroje. Oficiálne geologické prieskumy začali v 90-tych rokoch, ale INA sa neskôr začala orientovať opäť iba na ropné ložiská. Geoen prebrala projekt v roku 2008.
INA do projektu investovala 12,5 mil. eu. Spoločnosť Geoen odhaduje celkové náklady na 25 mil. eur. Investícia by sa mala Geoenu v priebehu niekoľkých rokov vrátiť. Výkupná cena za 1kWh elektriny z geotermálnej energie je v Chorvátsku 0,188 eur a štát ju garantuje na obdobie 12 rokov. Z plánovaného zisku chce Geoen vybudovať druhú elektráreň v južnom Slavónsku, uzatvára Thinkgeoenergy.