Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická sieť - stĺpy
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Argonne National Laboratory (licencia Creative Commons)
6. decembra 2010 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Cez SR budú viesť dva prioritné energetické koridory EÚ

Európska únia bude stimulovať v ďalších rokoch projekty na budovanie energetickej infraštruktúry z vlastných zdrojov, výška podpory však bude známa až v nasledujúcich mesiacoch. Slovensko sa v tomto kontexte bude snažiť o budovanie alternatívnych energetických trás s krajinami V4, priblížil v piatok (3.12.) po zasadnutí Rady ministrov pre energetiku štátny tajomník MHV SR Martin Chren.

Európska komisia minulý mesiac vytýčila 7 hlavných energetických koridorov. Z nich dva by sa mali týkať i Slovenska. Reč je o cieľoch na dve ďalšie desaťročia, začínajúc rokom 2011.

Plynárenské prepojenie sever – juh a elektrizačné projekty

„Slovensko je zapojené v dvoch z celkovo siedmich najdôležitejších projektoch na úrovni celej EÚ. Konkrétne ide o budovanie prenosových kapacít v oblasti plynu – tzv. severojužné prepojenie a dobudovanie kapacít v elektrizačnej prenosovej sústave,“ uviedol Chren.

„Prepojenie plynovej infraštruktúry z Poľska až na terminály v Chorvátsku by sa vzťahovalo na všetky štáty V4, v prípade elektrizačnej sústavy pôjde o spojenie strednej a juhovýchodnej Európy. Pre Slovensko by mala pomoc zo strany EÚ význam v tom, aby sa nám už v budúcnosti nestalo to, čo v roku 2009, kedy sme boli od dodávok plynu odrezaní a boli sme odkázaní len na jediného dodávateľa,“ doplnil.

Výška podpory zatiaľ neznáma

Podpora zo strany EÚ zatiaľ nie je vyjadrená vo finančnej sume. Komisia nateraz odhadla iba celkovú finančnú náročnosť projektov na úrovni 200 mld. eur. „Je ťažké odhadnúť, do akej miery môže EÚ podporiť finančne tieto projekty. Presadili sme, aby projekty podávali krajiny V4 spoločne, možno aj s ďalšími krajinami,“ priblížil štátny tajomník. „Len tri krajiny nesúhlasili vo svojich stanoviskách s priamym financovaním zo zdrojov EÚ, ostatné boli za,“ doplnil.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.