Cez Slovensko vlani pretieklo menej ropy
Spoločnosť Transpetrol v roku 2016 prepravila menej ropy. Ropovodom Družba pretieklo cez naše územie zhruba 9,2 miliónov ton ropy, uviedla firma v stanovisku pre náš portál.
V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o viac než 7 %.
Vývoj objemu prepravy ropy Transpetrolu (v mil. ton)
Kľúčovým odberateľom ruskej ropy REBCO na Slovensku je Slovnaft. Vlani spracovala bratislavská rafinéria 5,75 miliónov ton suroviny, medziročne o 4 % menej. Z pohľadu podnikateľskej činnosti je pre Transpetrol dôležitý český trh, kam vlani smerovalo zhruba o 13 % menej ropy ako v roku 2015. Česká rafinérská odobrala v minulom roku 3,42 miliónov ton ropy.
K poklesu dopytu v ČR celkom určite prispela havária rafinérie v Litvínove, ktorá je jediným českým odberateľom ruskej ropy REBCO. Kvôli nehode na etylénovej jednotke pracovala v obmedzenom režime až do októbra 2016.
V investičnom pláne štátneho prepravcu na tento rok dominuje modernizácia ropovodnej siete v SR. „V roku 2017 patrí medzi najvýznamnejšie investície výstavba skladovacích nádrží,“ uviedla pre náš portál firma, ktorá sa chce zamerať tiež na výstavbu meracích staníc a tradične aj na skvalitnenie Ropovodného informačného systému.
Črtá sa preprava ropy na Balkán?
O hospodárskom výsledku Transpetrolu rozhoduje množstvo prepravenej ropy. Domáci prepravca sa preto snaží hľadať nové možnosti ako ho zvýšiť. Dlho avizovaný projekt Bratislava Schwechat Pipeline (BSP) síce stále figuruje na zozname prioritných projektov EÚ, ale na rozdiel od minulosti sa nedostal do programového vyhlásenia súčasnej vlády. Jeho realizácia je tak vysoko otázna.
Riešením by mohol byť dopyt po rope na Balkáne. O možnom záujme rafinérií v Srbsku alebo Chorvátsku sa tiež hovorí už niekoľko rokov. Táto možnosť je reálna po sprevádzkovaní potrubia Friendship1, ktoré ktorá prepája Družbu s ropovodom Adria, vďaka čomu môže ropa prúdiť nielen z juhu na Slovensko, ale aj v opačnom smere. Posledná dodávka cez slovenské územie do srbských rafinérií sa uskutočnila ešte v roku 2001.
Podrobnosti o projekte nám ale prepravca neposkytol. „V snahe o naplnenie tohto cieľa spoločnosť vyhľadáva potenciálnych odberateľov najmä na Balkáne a pri zmluvne garantovaných a stabilných minimálnych objemoch môže byť z dlhodobého hľadiska preprava ropy ropovodom Adria jednou z alternatív diverzifikácie podnikateľského rizika v oblasti prepravy ropy,“ uzavrel Transpetrol.
© energia.sk