ČEZ Slovensko predáva portfólio domácností. Vraj skončia u VSE
Už začiatkom roka sa objavili informácie o tom, že česká skupina ČEZ plánuje predať maloobchodný biznis svojej slovenskej dcéry.
Rokovania so záujemcami nielenže pokročili, ale podľa dvoch od seba nezávislých zdrojov oboznámených s procesom už dokonca padla dohoda. Zhruba 65 tisíc zákazníkov ČEZ Slovensko v segmente domácností by údajne malo obohatiť portfólio jedného z najväčších dodávateľov elektriny a plynu u nás – Východoslovenskej energetiky, resp. innogy.
Správu o uzatvorení dohody však skupina ČEZ dementovala. „Víťaz ešte nie je vybratý, vyhodnocujeme ponuky. K presunu portfólia dôjde v závislosti od dokončenia tohto procesu,“ uviedol pre náš portál hovorca ČEZ Roman Gazdík. Zároveň potvrdil, že predaj sa týka len segmentu domácností.
„Skupina VSE Holding nebude komentovať zámery českého koncernu ani vzniknuté fámy. K žiadnej transakcii medzi spoločnosťami v súčasnosti nedošlo,“ reagovala na naše otázky hovorkyňa spoločnosti VSE Andrea Danihelová.
Pokles tržieb, vyšší zisk
Dôvodom predaja maloobchodnej časti ČEZ Slovensko majú byť doterajšie neuspokojivé hospodárske výsledky. Zatiaľ čo ešte v roku 2012 firma dosiahla tržby takmer 426 miliónov eur, vlani to bolo len 232,6 miliónov. Pri dodávke elektriny tržby spoločnosti oproti roku 2015 klesli až takmer o 8,6 milióna eur.
Zisk sa im pritom v roku 2016 zvýšil až na 3,6 milióna eur. Firme sa darilo najmä pri získavaní odberateľov z firemného segmentu, kde objem dodanej elektriny a zemného plynu vzrástol asi o 10 % oproti roku 2015.
Celkovo vlani ČEZ Slovensko dodal koncovým zákazníkom vo všetkých segmentoch 1735 GWh elektriny a 2392 GWh plynu.
Aktivity ČEZu na Slovensku
ČEZ Slovensko u nás pôsobí od roku 2007 v oblasti dodávky elektriny, v roku 2010 firma začala dodávať aj plyn. Obrovskú väčšinu odberateľov získala v radoch domácností. Na tomto trhu mala vlani asi 2,7 percentný podiel v prípade elektriny a približne 3 percentný podiel v prípade plynu.
Domácnosti sú však prísne vecne i cenovo regulovanými odberateľmi, u ktorých maximálny cenový strop pre dodávku energií stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten tlačí na znižovanie marže obchodníkov, zatiaľ čo význam ostatných taríf a sieťových poplatkov v koncovej cene rastie.
Permanentný pokles koncovej ceny elektriny a plynu sa stal predmetom politickej objednávky. Chaos s cenami energií na začiatku tohto roka bol pre vládu vytriezvením a potvrdil dlhoročnú kritiku regulovaných subjektov, ktorí upozorňovali na netransparentnosť a komplikovanosť regulácie v slovenskej energetike.
V portfóliu firemných zákazníkov mal ČEZ Slovensko ku koncu minulého roka asi 4000 zákazníkov, ktorých chce do budúcna osloviť hlavne ponukou energetických služieb. Aj preto sa predpokladá, že firemní zákazníci slovenskej dcéry budú začlenení pod spoločnosť ČEZ ESCO, obdobne ako v Čechách.
V novembri 2016 ČEZ predal svoj podiel v teplárni Slovnaft, čím skupina ukončila svoju pôsobnosť v oblasti výroby na Slovensku. Stále zostáva 49 percentným akcionárom v spoločnosti JESS, ktorá má na starosti projekt plánovanej výstavby nového jadrového bloku v Bohuniciach.
© energia.sk