ČEZ postaví veternú elektráreň vo Francúzsku
V počiatočnej fáze ide o štvoricu projektov s celkovým inštalovaným výkonom cez 42 megawattov. Ako prvé začnú rásť veterné turbíny v blízkosti Ascheres-le-Marché medzi Parížom a Orléans. Ak pôjde všetko podľa plánu, prvé veterné elektrárne by mohli začať s výrobou v druhej polovici roka 2019.
ČEZ kúpil vo Francúzsku celkovo deväť projektov v pokročilom štádiu príprav od nemeckej developerskej spoločnosti ABO Wind vlani v júni. Keď sa podarí všetky tieto pevninskej projekty dotiahnuť do konca, môže počas piatich rokov ich celkový výkon dosiahnuť 100 megawattov.
„Podobnými akvizíciami pokračujeme v napĺňaní našej stratégie s cieľom zvýšiť prevádzkový zisk pred odpismi z obnoviteľných zdrojov o 3 miliardy korún (118,45 milióna eur). Sústredíme sa najmä na projekty vo fáze rozvoja v Nemecku a vo Francúzsku, kde môžeme uplatniť vysokú úroveň nášho know-how v odbore,“ povedal Tomáš Pleskač, ktorý v ČEZ riadi divíziu nová energetika a distribúcia.
Nákupy projektov obnoviteľných zdrojov v západnej Európe však kritizujú niektorí menšinoví akcionári ČEZ. Prekáža im, že sa firma púšťa do investícií, kde konkuruje bankám a finančným investorom, ktorí sa uspokoja s výrazne nižším výnosom ako energetické firmy. Navyše nezverejňuje detaily o transakciách, či návratnosti investícií.
ČEZ tvrdí, že všetky projekty, ktoré vo Francúzsku teraz vlastní, majú zaistenú prevádzkovú podporu.
Firma, v ktorej vlastní 70 % štát, chce počas nasledujúcich piatich rokov vytvoriť súbor projektov obnoviteľných zdrojov s inštalovaným výkonom až 1000 megawattov. ČEZ pritom dáva prednosť projektom na pevnine pred projektmi na mori.
S veternými parkami na súši má ČEZ skúsenosti. V Rumunsku pred šiestimi rokmi rozbehol veternú farmu s 240 turbínami s výkonom 600 megawattov, ktorá bola dlho najväčším veterným parkom na súši v Európe. V Nemecku má ČEZ 53 veterných elektrární v desiatke parkov s kapacitou takmer 135 megawattov.
ČEZ mal veľké plány aj v Poľsku, kde už predtým kúpil firmu Eco Wind s projektmi o celkovom výkone až 700 megawattov. Lenže pre zmenu legislatívy, s ktorou prišla súčasná poľská vláda, musel väčšinu z nich hodiť do koša. Ostali len dva projekty so stavebným povolením s plánovanou kapacitou 40 megawattov.
(1 EUR = 25,327 CZK)
Copyright © TASR 2018