ČEZ čelí v Albánsku vyšetrovaniu kvôli podvodom
„Okrem informácií z médií zatiaľ nemáme žiadne informácie z prokuratúry. Môžeme však jednoznačne poprieť informácie albánskych médií, na ktorých je údajne vyšetrovanie založené,“ uviedla hovorkyňa ČEZ Eva Nováková. Zároveň uviedla, že účtovníctvo spoločnosti je pravidelne kontrolované.
Divízia CEZ Shpërndarje sa k obvineniam a ani k vyšetrovaniu podľa servera BalkanInsight nevyjadrila. Minulý týždeň v piatok sa ale vedenie ohradilo proti prehláseniu prokuratúry. Obvinenia sú údajne výsledkom špekulácií. „Celý príbeh je vymyslený, založený na úmyselne prekrútených faktoch s jediným cieľom a to podať zlý a nepravdivý obraz o spoločnosti,“ citovala albánska televízia Top Channel TV člena predstavenstva Martina Němečka.
Vyšetrovanie podľa Top Channel TV začali albánske úrady potom, čo bývalý zamestnanec obvinil spoločnosť z podvodných dohôd so zákazníkmi a štátom. CEZ Shpërndarje je vraj obvinená z nadsadeného účtovania odberateľov elektriny, ktorú dodáva od štátnej elektrárenskej spoločnosti KES.
Česká firma vraj tiež vystavila stovky falošných pokút neexistujúcim zákazníkom, mnohé sankcie uložila aj existujúci odberateľom, ktorí o nich ale neboli informovaní. Do siete vraj tiež „pripojila“ fiktívnych zákazníkov. Následne vykázaná veľká strata mala prinútiť kontrolný úrad ERE k zvýšeniu cien energií.
CEZ Shpërndarje vo vysvetlení z minulého piatku okrem iného uvádza, že metódu pre výpočet škôd stanovuje ERE a že všetky prípady, ktoré boli v rozpore s postojom tohto regulátora, boli zrušené. Spoločnosť sa ohradila aj proti vytýkaným doterajším zmluvám. Tie sú podľa ČEZ uzatvárané s tými, ktorí elektrinu odoberali z nelegálnej prípojky a ktorí sa úmyselne vyhýbali novým zmluvám.
Spoločnosť rovnako odmietla obvinenie, že by zámerne neodpájala neplatiace domácnosti. Penále za oneskorenie nesúvisia s tým, kedy je zákazník odpojený, ale počíta sa od chvíle, keď nie sú zaplatené účty. Oneskorené platby ČEZ rieši podľa trestného zákonníka a podľa dohody, ktorú schválil ERE.
CEZ Shpërndarje rovnako tvrdí, že v posledných rokoch čelí rozsiahlym nájazdom zlodejov medených káblov, ktoré sa následne ocitajú vo výkupe zberných surovín. Takéto krádeže spôsobujú obrovské straty, uviedla firma.
Vlani bola CEZ Shpërndarje v Albánsku opakovane pokutovaná za to, že porušila predpisy pre inštaláciu elektrometrov. Podľa albánskeho ministerstva hospodárstva neboli preverené príslušným úradom. ČEZ v novembri pokuty označil za neoprávnené a oznámil, že sa proti nim odvolá.
Albánsko v roku 2009 odpredalo spoločnosti ČEZ 76 percent akcií v spoločnosti OSSH, ktorá sa starala o distribúciu elektriny pre zhruba 1 milión zákazníkov. Česi za tento podiel ponúkli 102 miliónov eur. Firma sa tiež zaviazala investovať do aktivít získaného podniku v priebehu piatich rokoch 200 miliónov eur a rovnako splatiť jeho starý dlh v hodnote zhruba 122 miliónov eur.
ČTK, energia