Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alena Vitásková - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Alena Vitásková (ERÚ) - Foto: TASR/Pavel Neubauer
1. septembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Český regulátor začal zverejňovať indikatívne ceny plynu

Energetický regulačný úrad (ERÚ) v Česku bude raz štvrťročne zverejňovať  indikatívne ceny zemného plynu. Regulátor tým chce docieliť, aby sa domácnosti lepšie zorientovali v cenách za dodávku na českom trhu. Podľa šéfky ERÚ Aleny Vitáskovej môžu domáci spotrebitelia výberom správneho dodávateľa výrazne ušetriť. V budúcnosti plánuje úrad informovať aj o cenách elektriny.

V ČR ako jedinej krajine Vyšehradskej skupiny (V4) je plne liberalizovaný trh s plynom, na ktorom dnes pôsobí 88 dodávateľov. Konkurencia je podľa Vitáskovej dostatočne silná, zároveň ale upozornila, že cenové rozdiely medzi ponukami obchodníkov sa neustále zväčšujú. „To môže viesť k tomu, že spotrebitelia, ktorí si ponuky pravidelne porovnávajú a neboja sa s obchodníkom dohadovať o cene, platia výrazne menej než domácnosti, ktoré sú pasívne alebo zviazané na dobu určitú a s fixnou cenou,“ napísala.

Regulátor upozorňuje, že publikované ceny sú pre obchodníkov nezáväzné a slúžia výlučne pre kontrolu spotrebiteľov. Rozdelené sú podľa tarifných skupín resp.charakteru odberu, pričom ukazovatele odrážajú cenu plynu na burze, náklady a maržu.

O priamej regulácii ERÚ neuvažuje

Indikatívnymi cenami chce ERÚ prinútiť obchodníkov, aby na burzový vývoj reagovali pružnejšie. „V prípade, že tento krok nebude postačujúci, žiada už teraz ERÚ gestora energetického zákona Ministerstvo priemyslu a obchodu o zmocnenie k ďalším krokom k vyššej ochrane domácností,“ dodlala Vitásková. Výsledkom môže byť právomoc zavádzať dočasné opatrenia v prípade, že dôjde k trhovým anomáliám, ktoré samotná konkurencia nedokáže vyriešiť.

Cenotvorba pre plyn v ČR závisí dominantne od dodávateľov.  Do konečnej ceny sa ich cenová politika premieta z 80 percent Zvyšnú pätinu tvorí regulovaná zložka, ktorú určuje ERÚ a jej súčasťou sú napr. poplatky za distribúciu a prepravu.

Obchodníkom sa krok úrad nepozdáva

Českým dodávateľom, ktorých oslovila ČTK, sa aktivita ERÚ nepozdáva. „Stanoviť indikatívnu cenu plynu v rámci tak širokého spektra obchodníkov, rôznych produktov, služieb, servisu, garancií i kvality služieb je zavádzajúce. Ďalším podstatným faktorom ovplyvňujúcim výslednú cenu sú tiež náklady na zabezpečenie a garancie dodávok najmä v zimnom období,“ uviedol Martin Chalupský, hovorca najväčšieho dodávateľa plynu v Česku, skupiny RWE.

Kritikou nešetril ani najväčší alternatívny dodávateľ v Česku, Bohemia Energy. „Máme možnosť porovnania so Slovenskom, kde je trh regulovaný. Keď má regulácia aj iný podtext, ako napríklad zbieranie politických bodov, vždy uškodí jednej skupine spotrebiteľov na úkor inej skupiny, čo nezodpovedá trhovému prostrediu,“ reagoval pre ČTK konateľ Jiří Pisarík.

Na Slovensku maximálnu cenu plynu pre domácnosti a malé podniky reguluje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Spotrebitelia si môžu vybrať spomedzi 16 dodávateľov. ÚRSO začal na jar na mesačnej báze zverejňovať prehľad cien elektriny a plynu na burze s cieľom posilniť informovanosť odberateľov.

© energia.sk

Ilustračné foto A. Vitáskovej (ERÚ): Foto: TASR/Pavel Neubauer

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.