Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
lany solarnych panelov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ steel & silicon (licencia Creative Commons)
23. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Český regulátor: Elektrina zdražie rádovo o 12 – 14 %

Elektrická energia môže pre domácnosti v ČR od budúceho roka zdražieť o 12 – 14 percent. Uviedol to predseda tamojšieho Energetického regulačného úradu (ERÚ) Josef Fiřt v relácii Impulsy Václava Moravca (české rádio Impuls). Doplnil, že pre kalkuláciu ceny pre rok 2011 bude zohrávať kľúčovú rolu to, koľko fotovoltaických zdrojov sa ešte do konca roka pripojí do prenosovej sústavy.

„Dvanásť, trinásť, možno štrnásť percent. Toto rozpätie vidím ako reálne. Ale zdôrazňujem, nie je to len otázka fotovoltaiky, je to i podpora ostatných zdrojov. Pretože napríklad i rozvoj biomasy má vplyv na zvýšenie ceny, ale zvýšenie prevažne nesie fotovoltaika,“ spresnil Fiřt.

Na začiatku septembra dosahoval celkový inštalovaný výkon vo fotovoltaike približne 700 MW. Do konca tohto roka dosiahne 1.400 – 1.500 MW, predpokladá predseda ERÚ. Dnes sa krajina v rámci EÚ zaraďuje z hľadiska miery využívania fotovoltaiky k priemeru, na konci roka by mohla byť jedným z lídrov.

Regulátor: ČEZ aj fotovoltaický sektor preháňajú

Predstavitelia českého fotovoltaického sektora (CZECHFO) odhadujú, že cena elektrickej energie by nemala narásť o viac ako 5 percent. Pre porovnanie, pološtátna elektrárenská spoločnosť ČEZ odhaduje zdraženie až na 20 percent.

Predseda regulačného úradu vidí realistický kompromis medzi oboma odhadmi: „Nebude to bohužiaľ 5 percent, to pásmo bude výrazne vyššie, ale nebude to ani tých 20 percent.“ Doplnil, že „pomerne slušný odhad“ bude mať regulátor na stole na konci septembra alebo začiatku októbra.

Elektrina v ČR zdražie aj po roku 2011

Fiřt upozornil, že miera, akou sa dnes premieta podpora obnoviteľných zdrojov energie do konečnej ceny elektriny, je veľmi nízka. Skutočnú výšku by mala podpora dosiahnuť až v roku 2012, kedy sa „vyrovnajú akékoľvek náklady, ktoré s podporou súvisia“. Zdôraznil však, že medziročný skokový nárast 2010 – 2011 sa na prelome rokov 2011 a 2012 už nebude opakovať.

ERÚ: Nie je pravda, že sme nekonali

V súvislosti s kritikou, že regulátor bol jedným z aktérov, ktorí svojím nekonaním spôsobili očakávané prudké zdraženie, predseda ERÚ zdôraznil, že vládu a poslancov úrad na riziko upozorňoval od začiatku roka 2008. Podľa neho, už vtedy bol zákon zlý a aby sa mohli výkupné ceny dynamickejšie upravovať, vyžadovalo by si to jeho novelizáciu.

Upozorňovali sme na to hospodársky výbor parlamentu i vládu, povedal Fiřt. Údajne však nik na upozornenia nereagoval: „Nepoznám dôvod, prečo to poslanci neurobili. Pravda je, že sme im dodávali mnoho čísel a informácií, kam sa až tento problém môže vyhrotiť.“ Novela zákona sa urýchlene prejednala až počas úradníckej vlády Jana Fischera.

Ďalšia nášľapná mína: Biomasa

Podobné problémy, aké dnes spôsobuje prudký rozmach slnečnej energie, môže v budúcnosti vyvolať biomasa. Očakáva sa, že tento zdroj sa bude v ČR v nasledujúcich rokoch rozvíjať rovnako intenzívne.

„Problém je, že nie je dobre známy potenciál biomasy,“ upozorňuje šéf regulačného úradu. I keď sa biomasa v súčasnosti spravidla z ČR vyváža, skupina investorov spustila výstavbu domácich biostaníc.

„Nemali by sme podporovať zdroje, ktoré by nadbytočným inštalovaným výkonom vyvolávali zvyšovanie ceny,“ uviedol. Problém s biomasou by sa podľa neho mohol objaviť v horizonte dvoch až troch rokov. Preto je potrebné vopred „nastaviť parametre tak, aby podobný problém nenastal,“ uzavrel.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.