Český prezident Václav Klaus podpísal atómový zákon
Prezident Václav Klaus včera podpísal zákon, ktorý Štátnemu úradu pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB) umožní vyberať poplatky od prevádzkovateľov jadrových zariadení, na ktoré v rámci svojej činnosti dohliada. Zákon však počíta s výnimkami, na ktoré sa poplatky vzťahovať nebudú, informoval prezidentov hovorca Radim Ochvat.
SÚJB kontroluje okrem šiestich jadrových blokov v Dukovanoch a Temelíne bezpečnosť pri zaobchádzaní s radiáciou približne u 8.000 držiteľoch povolení. Novela atómového zákona súčasne stanovuje, že od poplatkov budú oslobodené tie vysoké školy a všetky zdravotnícke zariadenia, ktoré prevádzku svojich nukleárnych zariadení hradia z verejného zdravotného poistenia. Takáto výnimka sa má týkať aj inštitúcií zaoberajúcich sa vedou a výskumom. Samozrejme, ale iba v tom prípade, keď získavajú peniaze z verejných rozpočtov a Európskej únie.
Po novom by povolenie na výstavbu jadrového zariadenia malo stáť až 150 mil. českých korún. V prípade prvého povolenia na prevádzku jadrového zariadenia, alebo naopak, povolenia k vyradeniu z prevádzky stanovuje novela hornú hranicu poplatku na úrovni 60 miliónov.
Vo štvrtok prezident podpísal aj zákon, vďaka ktorému vybrané obce zrejme získajú kompenzáciu až vo výške 4 mil. českých korún ročne za to, že sa na ich katastrálnom území bude skúmať, či je vybraný priestor vhodný pre vybudovanie úložiska rádioaktívnych odpadov. Príspevok by sa mal predbežne týkať 24 vytypovaných obcí.
Prieskumné práce v každej lokalite majú podľa predlohy trvať maximálne dva roky. Predpokladané ukončenie je plánované na roky 2015 a 2016. Peniaze sú poskytované od okamihu schválenia príslušného prieskumného územia. Zahájenie prieskumu však bude závisieť od súhlasu príslušných obcí. V doterajších miestnych referendách výstavbu úložiska neodmietlo najviac 2,5 percenta ľudí.
Prieskumné práce sa majú podľa novely uskutočniť v štyroch zo šiestich zvažovaných lokalít. Podľa Správy úložísk rádioaktívnych odpadov (SÚRAO) ide o Brezový potok a Čertovku v Plzenskom kraji, Čihadlo a Magdaléna v Juhočeskom kraji a Horku a Hrádek na Vysočine. V súčasnosti sa vyhorené jadrové palivo skladuje v medziskladoch.
Zdroj: ČTK, energia