Česko: Znovuotvorenie uhoľných ložísk zatiaľ nie je reálne
Česko má podľa dostupných údajov pod zemou viac než dve miliardy ton vyťažiteľného čierneho uhlia, čo by pri súčasnom tempe ťažby malo stačiť na 200 rokov. Lenže veľká časť zásob je v revíroch, kde sa v 90. rokoch prestalo ťažiť kvôli nízkej rentabilite – napríklad v okolí Kladna alebo Rosíc. Cena suroviny ale rastie a aktuálne sa české čierne uhlie predáva aj za ceny okolo 6.000 českých korún za tonu. A čierne uhlie začína znova lákať ťažiarov, tak ako v prípade Mělnicka, kde zahraničná firma zvažuje ťažbu metódou podzemného splyňovania.
„Áno, vďaka nárastu cien môže nastať situácia , že by bolo možné sa na tieto ložiská znova pozrieť, ale nie je to na programe dňa a ani súčasťou energetickej koncepcie,“ povedal Kavina. Koncepcia podľa neho počíta len s pokračovaním ťažby tam, kde sa momentálne ťaží. Zrovna tak sú podľa neho zatiaľ v štádiu hypotéz aj úvah o ťažbe zemného plynu z bridlíc; zatiaľ sa údajne len uvažuje, či by takéto ložiská v Česku mohli byť.
Aktualizované energetickú koncepciu pre ČR by mal minister Martin Kuba (ODS) predložiť vláde koncom leta a podľa doterajších prehlásení sa v nej bude počítať s maximálnym využitím domácich zdrojov. To podľa Kaviny znamená v prvom rade orientáciu na jadrovú energetiku a potom na využitie ďalších domácich zdrojov, teda aj uhlie.
ČTK, energia