Česko zastavilo štátnu podporu pre bioplynové stanice
Štátna podpora bioplyniek v Českej republike sa pravdepodobne skončila. Úrad v piatok (22.7) oznámil žiadateľom, ktorí v priebehu júnového 13. kola žiadostí o dotácie na stavbu či modernizáciu bioplynovej stanice požiadali o finančnú podporu svojho projektu, že zastavil administráciu ich projektov.
„Bioplynové stanice sa budú môcť stavať aj naďalej, ale bez dotácií,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Tereza Dvořáčková. Ako ďalej uviedla, ministerstvo bude spoločne s ďalšími partnermi hľadať najefektívnejší spôsob podpory obnoviteľných zdrojov energie, ktorý „reflektuje súčasnú situáciu“.
Bioplynové stanice, ktorých výstavba sa v Česku štedro dotuje, si v poslednej dobe zaobstaráva čoraz viac českých poľnohospodárov. Do roku 2020 by podľa už skôr zverejnených informácií mohlo stáť na českom území viac než 500 bioplynových staníc. Využili by tak produkcie až z 240 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Podľa údajov z apríla je v Česku momentálne viac než 170 bioplynovývh staníc a ďalšie pribúdajú.
Minister poľnohospodárstva ČR Ivan Fuksa v marci uviedol, že ministerstvo za posledných 5 rokov dalo peniaze na viac než 150 bioplynových staníc v rámci Programu rozvoja vidieka. Priemerná výška dotácie sa pohybuje okolo 17 miliónov českých korún (696,5 tisíc eur). „Veľkú výhodu staníc vidím predovšetkým vo využití vlastných vstupných surovín a následného využitia odpadového tepla v komunálnom sektore,“ povedal v tom čase.
Hlavnou náplňou pre poľnohospodárske bioplynové stanice je kombinácia kukurice a hnoja. Naopak komunálne bioplynové stanice využívajú biologický odpad ako zbytky ovocia, trávy, mäsa a podobne.
Ministerstvo priemyslu a obchodu Českej republiky v spolupráci s ministerstvo životného prostredia pripravuje novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorá má zabezpečiť, aby využívanie biomasy neprinieslo štátu rovnaké problémy ako fotovoltaika.
ČTK, energia