Česko stavia regulačné transformátory, zabránia náporom elektriny z Nemecka
Spoločnosť ČEPS pokračuje v inštalácii regulačných transformátorov v rozvodni Hradec u Kadane. Na mieru vyrobené zariadenia majú vyriešiť problém s náporom elektriny z Nemecka, ktorú spôsobuje vysoká produkcia vo veterných farmách na severe krajiny. Kvôli nedostatočnej kapacite nemeckého vedenia takto vyrobená elektrina „tečie“ ďalej a preťažuje prenosové siete krajín juhovýchodnej Európy.
Testovanie do konca roka
Skúšobná prevádzka transformátorov s riadeným posunom fázy (Phase Shifting Transformers) by sa mala podľa ČEPS ukončiť v polovici decembra. Následne sa zaradia do dispečerského riadenia prenosovej sústavy. „Nastavenie regulačných parametrov sa bude koordinovať so zahraničnými partnermi s primárnym cieľom zabezpečiť spoľahlivosť prevádzky elektrizačných sústav v celom regióne strednej Európy,” uviedol Miroslav Vrba, podpredseda predstavenstva.
Celkové investičné náklady by nemali presiahnuť 2 miliardy českých korún (74 mil. eur ). „Ide o unikátne zariadenia s predpokladanou životnosťou viac než 40 rokov. Náklady na výstavbu týchto transformátorov sú síce vysoké, ale keby došlo k rozsiahlemu výpadku v prenosovej sústave, škody by boli ďaleko väčšie,” upozorňuje Jan Kalina, predseda predstavenstva ČEPS.
Ako upozorňuje ČEPS, funkciou transformátorov nemá byť zabrániť tomu, aby elektrina prúdila cez tamojšiu prenosovú sústavu, ale zabezpečenie spoľahlivého prenosu maximálneho množstva elektriny. Tranzitné toky elektriny budú rovnako regulované na hranici Poľska s Nemeckom. S výstavbou takýchto zariadení začal aj poľský prevádzkovateľ siete PSE, ako aj nemecký operátor spoločnosť 50Hertz.
Dodávku štyroch regulačných transformátorov pre ČEPS získala firma z Talianska. Súčasťou zákazky je aj transport. Zariadenie sa v porovnaní so štandardnými transformátormi skladá z dvoch častí, sériovej a budiacej jednotky, pričom každá je umiestnená v samostatnej nádobe, ktoré sú medzi sebou elektricky prepojené.
„Transportná hmotnosť jednej nádoby predstavuje 300 ton. Keď sa zariadenie skompletizuje a naplní olejom, je to ešte zhruba o 130 ton pre každú jednotku viac,“ priblížil Tomáš Petržílka zo Správy energetického majetku spoločnosti ČEPS, ktorá bude transformátory prevádzkovať.
Koordinácia prenosových kapacít
Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) spolu s ČEPS, MAVIR a PSE v roku 2013 publikovali štúdiu, kde upozornili na neustále sa opakujúce ohrozenia ich elektrizačných sústav a vyzvali k zmene vymedzenia obchodných zón. Teraz prebieha revízie obchodných zón podľa usmernení sieťového predpisu CACM.
Na preťaženie nemecko-rakúskeho profilu reagovala aj európska agentúra ACER. Vlani vydala v správu, v ktorej vyzvala ku koordinovanému postupu pri alokácii prenosových kapacít, čo považuje za jediné vhodné krátkodobé riešenie problému. Stanovisko ACER privítali všetci prevádzkovatelia prenosových sústav v štátoch V4.
© energia.sk
Fotky z prepravy transformátorov: ČEPS