Česko schválilo jadrový plán, zostáva doriešiť financovanie
Plán nadväzuje na aktualizáciu Štátnej energetickej koncepcie (ASEK), ktorú vláda schválila pred dvomi týždňami a podľa ktorej má byť jadrová energia hlavným zdrojom výroby energie v Česku v ďalších desaťročiach. Koncepcia predpokladá, že v tomto roku sa bude jadro na výrobe elektriny v Česku podieľať zhruba 35 %.
Po dostavbe dvoch blokov jadrových elektrární by jeho podiel v roku 2040 mohol vzrásť asi na 50 %. Minister priemyslu Jan Mládek v stredu uviedol, že z pohľadu štátu je kľúčová predovšetkým dostavba bloku v Dukovanoch a jeho spustenie do roku 2037.
Samotný plán obsahuje tri základné varianty financovania výstavby. Štát najviac preferuje investíciu prostredníctvom majiteľa a prevádzkovateľa jadrových elektrární, ktorým je energetická firma ČEZ, prípadne jej dcérskou spoločnosťou. Práve variantu výstavby pod vedením novej dcérskej spoločnosti ČEZ podporil počas májovej návštevy elektrárne Dukovany český premiér Bohuslav Sobotka. Minister financií Andrej Babiš zase presadzuje, aby výstavbu nového bloku v Dukovanoch financoval samotný ČEZ.
Vznik dcérskych firiem v stredu vo výbore Snemovne pre životné prostredie pripustil generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš. „Existuje možnosť, že by sme do dcérskych spoločností pozvali aj spoluinvestorov,” podotkol.
Podľa ministerstiev by mal ČEZ pokračovať v prípravných prácach vedúcich k výstavbe nových blokov vrátane získania všetkých povolení a uzatvorenia zmlúv s dodávateľmi. Časový rámec získania stavebného povolenia predpokladá materiál zhruba v roku 2025. Pred jeho vydaním navrhuje, aby štát znova posúdil, či je možné nové jadrové zdroje stavať aj bez štátnych garancií alebo nie je.
Beneš v stredu povedal, že termín platí pre výstavbu nového bloku v Dukovanoch. Výstavba nového bloku v Temelíne má nasledovať neskôr. Dodal, že ČEZ počíta s tým, že výstavba každého nového jadrového bloku v ČR bude stáť rádovo 120 až 150 miliárd českých korún. Ocenil, že vláda ako ASEK, tak plán jadra nakoniec schválila. „Je to dobrý míľnik pre budúcnosť českej energetiky,” povedal.
Schválenie materiálu privítala aj Hospodárska komora. Plán naopak kritizujú niektoré mimovládne a ekologické organizácie ako napr. Hnutí Duha, združenie Calla a Aliance pro energetickou soběstačnost. Podľa Edvarda Sequence z Cally sa pri tvorbe plánu nevenovala väčšia pozornosť stratégiám energetickej efektívnosti a rozvoja obnoviteľných zdrojov.
ČTK, energia.sk