Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. mája 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Česko sa pripojí k poľskému terminálu, Gazprom reaguje stavbou zásobníkov

Pozície si chystá práve v Česku, a to s českým partnerom – skupinou KKCG miliardára Karla Komárka. Gazprom predovšetkým zvyšuje kapacitu plynových zásobníkov, v ktorých skladuje svoju surovinu. Ruská firma dostane k dispozícii úplne nový zásobník, ktorý chce v Dambořiciach na Morave tento rok s Komárkom dokončiť.

Obchodné partnerstvo Komárka s Gazpromom trvá už niekoľko rokov. Dlhší čas sa hovorilo aj o projekte nového zásobníka na Komárkovom juhomoravskom ťažobnom ložisku. Tento rok sa zámer pod hlavičkou česko-ruského spoločného podniku Moravia Gas Storage konečne stáva skutočnosťou.

Zásobník v podzemných priestoroch po vyťaženej rope, ktorého stavba vyjde na niekoľko miliárd korún, má začať slúžiť tento rok v lete. „Gazprom má na ňom polovičný podiel,“ povedala hovorkyňa KKCG Dana Dvořáková. Komárkovej firme zvýši skladovacie kapacity o polovicu, KKCG už prevádzkuje starší zásobník v neďalekých Uhřiciach.

„Naše plány siahajú do roku 2021. Dovtedy by sme mali mať len na území Českej republiky zhruba 730 miliónov kubických metrov skladovacej kapacity,“ dodala hovorkyňa KKCG. Väčšinu kapacity nového zásobníka však využije Komárkov mocný spojenec Gazprom. Dambořice mu vytvoria zázemie na export do západnej Európy.

Bez zaujímavosti nie je ani informácia, že Komárkova MND Gas Storage zo skupiny KKCG tento mesiac oznámila aj kúpu dvoch zásobníkov v Nemecku – v Hähnleine a Stockstadte. Aj tie majú slúžiť na zaistenie bezpečnosti dodávok ruského plynu do Európy.

Zatiaľ čo Gazprom posilňuje svoje európske skladovacie kapacity, stredná Európa pracuje na nových cestách. Realite sa približuje dlho plánované severojužné prepojenie, ktoré by malo do Českej republiky priviesť plyn zo Svinoústia, ale aj z južnej Európy.

Plynovod bude mať prepravnú kapacitu 13,7 milióna m3 denne smerom do Poľska a 19,6 milióna m3 denne smerom do Česka. Výstavba je plánovaná na rok 2018, projekt je súčasťou európskych strategických energetických koncepcií a má podporu českej vlády.

„Získal finančné prostriedky z programu Connecting Europe Facility. Náklady na projekt Česko-poľského prepojovacieho plynovodu na českej strane sa odhadujú približne na 400 miliónov eur,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Net4Gas Zuzana Kučerová.

Otázkou je, nakoľko dokáže zámorský LNG v strednej Európe konkurovať plynu dopravovanému potrubím z Ruska. Trh zatiaľ hrá skôr v prospech Gazpromu. Skvapalnený plyn je totiž výrazne drahší než klasický zemný plyn.

„Nakoľko sa bude možnosť dodávok LNG využívať, závisí samozrejme od ekonomiky, predpokladom sú konkurencieschopné ceny LNG,“ povedal Jiří Gavor, riaditeľ poradenských firiem ENA a ANDE. Ako dodal, v každom prípade táto cesta dáva Česku ďalšiu alternatívu pre mimoriadne situácie aj bežný obchod.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.