Česko: Rast počtu solárnych elektrární zníženie výkupnej ceny nezastaví
Optimizmus zachovávajú aj niektorí dodávatelia strešných systémov. Energetický regulačný úrad (ERÚ) pritom v prípade zdrojov do päť kilowattov (kW) okresal výkupnú cenu elektriny z fotovoltických zdrojov v prvom polroku 2013 o 46 % a na elektrinu zo zdrojov nad päť do 30 kW o 55 %.
V druhom polroku ich podpora opäť klesne.
Hlavnou motiváciou pre montáž solárnej elektrárne už nebude predaj vyrobenej energie, ale zníženie nákladov na ňu vďaka jej vlastnej produkcii. V dôsledku zníženia podpory predaja celej vyrobenej elektriny sa návratnosť malých elektrární predĺži až na 20 rokov.
Zástupcovia fotovoltického priemyslu vyčítajú ERÚ, že výpočet podpory založil na nereálnych predpokladoch. Ale pokiaľ sa do kalkulácie návratnosti investície započíta vlastná spotreba, začnú strešné elektrárne ich majiteľom vychádzať podstatne výhodnejšie. Obchodný riaditeľ spoločnosti FVK Global Marek Bělohoubek uviedol, že ak sa za inštalovaný výkon zariadenia päť kW zaplatí 44.000 Kč (1743,89 eura) za kW, potom sa domácnosti bez vlastnej spotreby vráti investícia o 17,5 roka. V prípade, že domácnosť spotrebuje 30 % vyrobenej energie, klesne čas návratnosti investície na desať rokov.
Výpočet platí na koncovú cenu elektriny pre domácnosti 4 Kč za kilowatthodinu (kWh). Ak domácnosť spotrebuje 80 % vyrobenej elektriny, čas návratnosti klesne na šesť rokov. Životnosť panelov sa odhaduje na 20 rokov.
Predstavitelia fotovoltického podnikania sa zhodujú, že strešné inštalácie si na seba zarobia vďaka rastúcej cene elektriny pre spotrebiteľov vždy, ak sa elektrina spotrebuje vo vlastnej domácnosti.
TASR, energia.sk