Česko podporí EK v spore o financovanie Hinkley Point C
„V prípade, že by Súdny dvor EÚ vyhovel žalobe Rakúska či Greenpeace Energy eG na zrušenie rozhodnutia EK o zlúčiteľnosti verejnej podpory s právom EÚ, mohol by byť vytvorený precedens, ktorá by v budúcnosti mohol skomplikovať výstavbu jadrových zdrojov na území ČR,“ tvrdí predkladacia správa uznesenia. Materiál dodáva, že vzhľadom k tomu, že ČR zastáva v oblasti jadrovej energetiky podobnú stratégiu ako Británia, je vhodné, aby vstúpila do oboch konaní v úlohe vedľajšieho účastníka a intervenovala v prospech stanoviska EK. Uznesenia na vládu predkladá české ministerstvo priemyslu.
EK vlani súhlasila s plánom britskej vlády investovať do výstavby novej jadrovej elektrárne 16 miliárd libier. Viedeň, ktorá je dlhodobým kritikom jadrovej energetike, však tvrdí, že rozhodnutie je v rozpore so záväzkom EK na podporu obnoviteľných zdrojov energie.
Projekt Hinkley Point na juhozápade Anglicka je súčasťou plánu Británie nahradiť pätinu svojich starnúcich jadrových a uhoľných elektrární, Bude taktiež veľkým vývozným kontraktom pre Francúzsko, pretože realizáciu bude mať na starosti francúzska energetická spoločnosť EDF. Projekt má byť vôbec prvou jadrovou elektrárňou v Európe od nešťastia vo Fukušime v roku 2011.
O podpore výstavby mala časť eurokomisárov pochybnosti, pretože niektoré modely hovorili o tom, že jadrová elektráreň by najskôr zarábala aj bez podpory štátu. Nakoniec ale EK iba upravila podmienky pomoci tak, aby sa zabránilo neoprávnenému poškodeniu konkurencie na trhu a znížili sa finančné príspevky od občanov.
Celkové náklady na výstavbu Hinkley Point C sa odhadujú na 24,5 miliardy eur. Disponovať bude inštalovaným výkonom 3,3 GW, ktorý má podľa britskej vlády v budúcnosti pokryť približne 7 % spotreby elektriny v krajine.
ČTK, energia.sk