Česko: Nekontrolovaný nárast bioplyniek tlačí ceny elektriny nahor, varuje ministerstvo
V roku 2012 by elektrina v Česku v dôsledku podpory bioplynu mohla zdražieť pre domácnosti o 1,7 % a pre veľkoodberateľov o 2,5 %, varoval český minister priemyslu a obchodu Martin Kocourek. České ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) sa preto rozhodlo zastaviť dotácie na výstavbu bioplynových staníc. Rovnako tak na konci júla urobilo aj ministerstvo poľnohospodárstva.
„V dôsledku nekontrolovateľného spúšťania bioplynových staníc by podľa našich predikcií došlo k zvýšeniu dotačných nákladov na megawatthodinu elektriny o 66 českých korún,“ uviedol Kocourek. Tým by sa podľa nej dodatočné náklady na podporu bioplynových staníc v nasledujúcom roku zvýšili oproti pôvodným predpokladom o 4,6 miliardy českých korún.
Podľa Národného akčného plánu pre obnoviteľné zdroje by mal inštalovaný výkon bioplynových staníc rásť o zhruba 30 MW ročne. „Rast výkonu je ale omnoho rýchlejší,“ upozornil minister.
V súčasnosti je výkon pripojených bioplynových staníc v Česku 128 MW. Ministerstvo zároveň eviduje ďalších 40 žiadostí o dotácie na projekty vo výške 1,1 miliardy českých korún. Bioplynové stanice majú v distribučnej sieti na rok 2012 rezervovaný inštalovaný výkon 423 MW. To je viac než predpokladá Národný akčný plán, v rámci ktorého sa Česko ako člen EÚ zaviazala v roku 2020 produkovať 13 % energie z obnoviteľných zdrojov.
České ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje výstavbu bioplynových staníc programom Ekoenergia. V minulosti na 39 projektov poskytlo 733 miliónov českých korún, ďalšie peniaze ale žiadatelia už podľa Kocourka nedostanú. Zároveň sa sprísni podpora biomasy.
Dotácia pre bioplynové stanice zastavilo už skôr tiež české ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré ale podporovalo v rámci programu Rozvoj vidieka. Doteraz na 146 projektov bioplynových staníc poskytlo 2,6 miliardy českých korún. Momentálne registruje žiadosti o dotácie na ďalších zhruba 105 projektov.
Kocourek povedal, že súčasný stav je potrebné zmeniť. Chce napríklad centrálny register plánovania energetických zdrojov a lepšiu koordináciu dotačných programov. Podľa neho je nutné ujasniť si priority a podmienky podpory obnoviteľných zdrojov. Ministerstvo zvolá medzirezortný výbor pre sledovanie cien energie. Chce tiež o podmienkach podpory bioplynu rokovať s Agrárnou komorou.
„Poučili sme sa so solárneho boomu. Zabezpečíme, že sa nič podobného už nikdy nebude v Českej republike opakovať. Dodržíme vyjednané „eurohujerské“ záväzky v oblasti obnoviteľných zdrojov, ale nedopustíme ich akékoľvek prekročenie,“ dodal minister.
Proti zrušeniu dotácií na výstavbu bioplynových staníc protestujú predovšetkým poľnohospodári. Agrárna komora, Spolok pre obnovu vidieka a republiková sieť Miestnych akčných skupín ČR už skôr spoločne vyzvali ministra poľnohospodárstva Ivana Fuksu, aby svoje rozhodnutie prestať dotovať výstavbu bioplynových staníc prehodnotil. Stanice sú podľa signatárov výzvy prínosné pre poľnohospodárov aj celý vidiek.
ČTK, energia