Česko môže znížením energetickej náročnosti budov ušetriť 13 mld. korún
Metóda EPC spočíva v tom, že zákazník sa rozhodne znížiť spotrebu energie. Firma poskytujúca energetické služby mu dodá riešenia na kľúč a financuje realizáciu úsporných opatrení. Investíciu potom zákazník spláca po dobu ôsmich až desiatich rokov v rámci prevádzkových nákladov, kedy splátka zodpovedá sume za usporenú energiu.
„V dnešnej dobe, kedy sa škrtajú investície zo štátneho rozpočtu, tak toto je jeden z mála spôsobov, ako môžete ďalej investovať,“ zdôvodnil Slavotínek, prečo je podľa neho EPC vhodná pre štátny sektor. „To znamená, nemusíte vydávať nové investičné peniaze, ale len z prevádzkových peňazí, ktoré sa stále točia v obehu, časť zoberiete a použijete ich na splátku,“ dodal.
„Snažíme sa preniknúť s touto metódou do štátnych organizácií, ale zatiaľ nám to legislatíva neumožňuje,“ povedal Slavotínek. Ministerstvo financií podľa neho argumentuje tým, že by sa mali rozpočtové deficity znižovať, využitie EPC ale z účtovného pohľadu zvyšuje záväzky zákazníkov.
Podľa Slavotínka komunikácia s ministerstvom financií pokračuje a zo strany ostatných rezortov je tlak na to, aby sa podarilo vyrokovať kompromis, ktorý užívanie EPC umožní.
Metóda EPC sa podľa Slavotínka využíva v Česku od prvej polovice 90. rokov. Zatiaľ sa uskutočnilo cez 170 projektov, úsporné opatrenia sa týkali približne tisícky budov. Celkom sa podarilo ušetriť 1,3 mld. korún, priestor pre ďalšie úspory je ale podľa neho desaťnásobný.
Zdroj: ČTK, energia