Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Greenpeace vysiaci - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Aktivisti Greenpeace Foto: SITA/AP/Sebastian Scheiner
6. apríla 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Česko: Kam všade sa vyštveral Greenpeace?

6. apríl 2011 – Aktivisti Greenpeace prekonali plot Strakovej akadémie kde práve zasadá kabinet. Na záhrade sídla vlády protestujú proti možnému zrušeniu ťažobných limitov uhlia v severných Čechách. Na záhrade sídla vlády na protest vztýčili niekoľko desiatok krížov, ktoré majú symbolizovať cintorín obcí odsúdených na zánik a transparent „Nečasi nepohřbívej Litvínov zaživa“ a bustu premiéra Petra Nečasa. Akcia trvala približne 15 minút. Potom sa väčšina aktivistov vrátila na chodník, ktorý vedie okolo sídla.

3. máj 2010 – Ekologickí aktivisti z Greenpeace opäť vyliezli na strechu Strakovej akadémie kde zasadala vláda. Protestovali proti tomu, ako chce ČEZ rekonštruovať elektráreň Prunéřov II. Polícia následne posilnila ochranu sídla vlády dvoma policajnými autami, ktoré tam stoja vždy v čase keď kabinet zasadá. Na strechu sa dostali z ulice za pomoci auta s vysokozdvižnou plošinou.

22. marec 2010 – Aktivisti zo siedmich európskych krajín strávili dva dni na komíne elektrárne Prunéřov II, kde protestovali proti jej nedostatočnej modernizácii.

12. október 2009 – Aktivisti Greenpeace sa dostali na strechu úradu vlády, kde protestovali proti diskutovanému návrhu, ktorý podľa nich môže viesť k zrušeniu limitov ťažby uhlia v severných Čechách. Zo strechy sa ich pokúšali dostať hasiči, nakoniec sa to podarilo až policajtom z útvaru rýchleho nasadenia.

28. august 2009 – Transparent s upozornením, že do kodaňskej konferencie o klimatických zmenách ostáva sto dní a je potrebné konať, vyvesili aktivisti Greenpeace na Staromestskú vežu. Spravili tak vtedy, keď v kaviarni oproti orloju krstil svoju novú knihu Modrá planéta v ohrození prezident Václav Klaus.

10. jún 2009 – Deväť aktivistov Greenpeace vyliezlo na komín elektrárne Prunéřov II. Požadovali, aby firma ČEZ pri plánovanej obnove elektrárne použila buď najekologickejšiu technológiu spaľovania uhlia, alebo prevádzku do roku 2015 úplne uzavrela.

7. január 2009 – Aktivisti Greenpeace premietali na Pražský hrad a Karlov most vlajku EÚ a české i anglické slogany. Chceli tak politikom pripomenúť zodpovednosť za reprezentáciu EÚ pri jednaní o ochrane životného prostredia a klímy. Na Pražskom hrade sa tiež pokúsili vyvesiť vlajku EÚ.

13. november 2008 – Aktivisti Greenpeace sa v lome ČSA pri Horním Jiřetíne na Mostecku postavili do cesty obrovskému rýpadlu. Protestovali tak proti plánom Litvínovské uhelné zo skupiny Czech Coal zrušiť územné ekologické limity ťažby hnedého uhlia, ktoré boli schválené vládou v roku 1991.

28. apríl 2008 – Členovia Greenpeace obsadili vo vojenskom priestore Brdy mieste, kde by mal stáť americký protiraketový radar. V júni vojaci kótu 718 vyčistili. Sedem aktivistov vojenská polícia z priestoru odviezla, alebo ich prinútila odísť. Armáda potom miesto dočasne oplotila.

6. december 2007 – Skupina 11 aktivistov Greenpeace obsadila tridsať metrový komín elektrárne Prunéřov II, ktorá patrí spoločnosti ČEZ. Vo výške 150 metrov protestovali proti globálnemu znečisťovaniu planéty skleníkovými plynmi. Komín kvôli nepriaznivému počasiu museli opustiť už na druhý deň.

5. jún 2007 – Členovia Greenpeace protestovali na Karlovom moste proti návšteve amerického prezidenta Georga Busha v Prahe. Vypustili balón s nápisom „72 % say no radar“ a na Vltavu vyplávali v nafukovacích člnoch. Medzi nimi potom rozvinuli transparent, ktorý upozorňoval na rizika otepľovania.

20. marec 2007 – Aktivisti organizácie zablokovali vchod do pražskej budovy ministerstva priemyslu a obchodu a z balkónu vyvesili transparent s karikatúrou ministra priemyslu a obchodu Martina Římana (ODS). Protestovali tak proti jeho názoru, že by mali byť zrušené limity ťažby uhlia na severe Čiech.

6. november 2006 – Aktivisti a priaznivci Greenpeace zablokovali hlavný vchod do budovy ministerstva životného prostredia. Na drevenú konštrukciu umiestnili nadpis „Zrušeno pro nečinnost“ a “ Nechrání klima, ale znečišťovatele“. Protestovali tak proti návrhu ministerstva rozdať v rokoch 2008 až 2012 podnikom emisné povolenky na 102 miliónov ton oxidu uhličitého.

ČTK, energia

Foto: SITA / AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.