Česko bude môcť v prípade núdze odpojiť cezhraničné vedenie
Novela vyhlášky by podľa ministerstva mala zabrániť ohrozeniu obyvateľov, priemyslu a majetku v Česku a mala by platiť už v tomto roku v zime. Ministerstvo chce právnou úpravou zabezpečiť, že nedôjde k preťaženiu českej prenosovej sústavy, ktoré by vyústilo v nespoľahlivosť dodávok elektriny pre odberateľov.
Problémy v prenosovej sústave sú podľa ministerstva dôsledkom rozsiahlej výstavby veterných elektrární v oblasti Baltského a Severného mora. Po elektrine z týchto z týchto zdrojov je dopyt v južnom Nemecku a Rakúsku.
Kvôli nedostatočnému prepojeniu v Nemecku sú ale toky elektriny vyvolané týmito obchodmi neplánovane prenášané cez českú a poľskú prenosovú sústavu. Podľa ministerstva týmito sústavami fyzicky prejde až polovica všetkých obchodných tokov medzi severom Nemecka a Rakúskom.
Odpojenie cezhraničného vedenia je ale podľa ministerstva len krátkodobým opatrením, ku ktorému sa dá pristúpiť v prípade núdze. V strednodobom horizonte, do roku 2017, chce prevádzkovateľ prenosovej siete ČEPS uviesť do prevádzky transformátory, ktoré umožnia rozprestrieť cezhraničné toky elektriny na menej zaťažené vedenia, ktorých kapacita nie je optimálne využitá a zamedzí nebezpečným situáciám pre českú prenosovú sústavu.
Systémovým riešením by podľa ministerstva bolo také rozdelenie jednotnej nemecko-rakúskej obchodnej zóny pre trh s elektrinou na menšie oblasti. Spoločná zóna totiž umožňuje obchodné výmeny, ktoré prevyšujú fyzické možnosti prepojených prenosových sústav Nemecka a Rakúska. Podľa vyjadrení Nemecka a Rakúska je ale rozdelenie spoločnej zóny možné až okolo roku 2018.
Aby sa problém vyriešil dlhodobo, je podľa ministerstva potrebné urýchliť výstavbu nových vedení, ktoré efektívne a bezpečne umožnia prenos elektriny v rámci Európy. Súčasťou dlhodobého riešenia je aj významné posilnenie prenosových kapacít ČEPS.
ČTK, energia