Českí poslanci podali stovky návrhov úprav novely energetického zákona
„Z počtu pozmeňovacích návrhov je vidieť, že môj apel do vlastných radov nenašiel pochopenie,“ podotkol predseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Pri predchádzajúcom pojednávaní nabádal členov výboru, aby predkladali návrhy len k rozpočtovej a finančnej stránke novely. Napriek tomu do výboru dorazilo veľa návrhov skôr technického rázu. Ďalšiu príležitosť k podávaniu návrhov dostanú poslanci ešte v druhom čítaní zákona.
Medzi podporenými návrhmi z rozpočtového výboru je napríklad ustanovenie, ktoré sa týka povinnosti upozorniť odberateľov na zdraženie. Vláda v novele navrhuje, aby dodávatelia plynu a elektriny museli zákazníkov informovať o zvýšení cien a nie o ich zmenách, ako znie terajší zákon. Poslanec Roman Kubíček (ANO) navrhol pre prípad, že v zmluve nie je stanovené, ako má dodávateľ zákazníka o zvýšení ceny a zmene podmienok informovať, aby tak urobil preukázateľným spôsobom. S týmto návrhom MPO súhlasilo. Rovnaký návrh vzniesol v hospodárskom výbore aj Milan Urban (ČSSD).
Poľnohospodársky výbor okrem iného odporučil, aby sa akcie výrobcov tepla a elektriny z OZE vo vlastníctve obcí a krajov považovali za zaknihované, a to pre účel vyplácania podpory. Samosprávam to má ušetriť peniaze za zaknihovanie akcií.
Pred dôsledkami novely včera poslancov varovala predsedníčka Energetického regulačného úradu Alena Vitásková. Pripomenula, že ERÚ dlhodobo novelu kritizuje. „Ten hlavný zásadný dôvod je, že nebola spracovaná finančná kvantifikácia dôsledkov tohto zákona na naše hospodárstvo, na energetický trh a v prvom a neposlednom rade na ceny pre konečných spotrebiteľov, ceny energií a plynu a samozrejme na štátny rozpočet,“ popísala dôvody rozpočtovému a následne aj poľnohospodárskemu výboru. Úrad to podľa nej považuje za alarmujúce a neprijateľné.
Podľa námestníka Šolca sú dôsledky spočítané, budú predovšetkým na štátny rozpočte. Nasledujúci rok sa predpokladajú zhruba v objeme 5 mld. českých korún. Poľnohospodársky výbor navzdory tomu sprievodným uznesením vyčíslenie dôsledkov žiada.
Novela okrem toho mení spôsob platby poplatku za OZE. Namiesto doterajšej platby podľa spotrebovanej elektriny sa má po novom odvodzovať podľa hlavného ističa. Má tiež umožniť rozvoj strešných fotovoltaických elektrární s inštalovaným výkonom do 10 kW. Pre ich inštaláciu už nebudú domácnosti potrebovať licencie. Predloha tiež zriaďuje Radu ERÚ, ktorú bude regulátor riadiť.
ČTK, energia.sk