Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Českí plynári: Antifosílny zákon by nemal ísť proti zemného plynu

„V žiadnom prípade nemôžeme iba pod pojmom znižovania dovoznej závislosti radiť čistý zemný plyn medzi vysoko emisné zdroje. To je cesta späť,“ uviedol predseda Rady zväzu Jan Valenta. Pri výrobe rovnakého množstva energie z uhlia a plynu, je množstvo emisií oxidu uhličitého a uhlia niekoľkonásobne vyššie, podotkol zväz.

Podľa zväzu sa aj napriek veľkému úspechu tzv. kotlíkových dotácií okrem iného v Česku stále nepodarilo vyriešiť problém znižovania nebezpečných emisií z lokálnych kúrenísk, ktoré v niektorých lokalitách reprezentujú viac než 30 % celkového emisného zaťaženia. „Túto situáciu je možné riešiť rýchlo, čisto a efektívne iba väčším využitím zemného plynu. Preto je jeho úloha v budúcom ekologickom vykurovaní nezastupiteľná,“ uviedol predseda predstavenstva Pražskej plynárenskej a podpredseda Rady zväzu Pavel Janeček.

Valenta dodal, že pripravovaný zákon by preto nemal byť namierený proti využívaní akýchkoľvek fosílnych palív, ale mal by určovať základné smerovanie energetiky a ďalších oborov ku stavu, kedy využívanie energetických zdrojov bude v čo najmenšej miere spôsobovať globálne otepľovanie.

Plánovaný antifosílny zákon má podporiť postupné znižovanie fosílnych palív v energetickom mixe a následne dlhodobé znižovanie emisií skleníkových plynov. Štát by tak mal splniť ciele EÚ až do roku 2050. Ak by sa schválil, išlo by podľa ekológov o zásadný krok pre modernizáciu ekonomiky, naštartovanie čistých technológií, vznik tisícov nových pracovných miest a zlepšenie ovzdušia. V platnosť by zákon mohol vstúpiť začiatkom budúceho roka.

Ministerstvo už predtým uviedlo, že ČR je závislé na fosílnych palivách zhruba z 80 %. Tento ukazovateľ má klesať. Napríklad podľa novo schválenej Štátnej energetickej koncepcie by mala táto závislosť do roku 2030 postupne klesnúť na 66 % a do roku 2040 na 56 %.

Záväznú legislatívu ako cestu ku zníženiu závislosti na rope, plyne a uhlí už v minulosti zvolili Británia, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Švédsko, Rakúsko, Írsko a najpriemyselnejší nemecký región Severné Porýnie-Vestfálsko. Začala sa pripravovať taktiež v Holandsku.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.