České rafinérie zatiaľ odmietajú uzavrieť zmluvu s Transpetrolom na dodávku ropy
„Nechcú sa dohodnúť,“ potvrdil pre TASR podpredseda predstavenstva Transpetrolu Martin Ružinský s tým, že firma predložila v rokovaniach viaceré kompromisné návrhy. Išlo napríklad o nižšie objemy prepravenej ropy so zachovanými tarifami či dokonca ich pokles, avšak ani tieto neboli akceptované.
Konanie veľkého českého podniku, ktorý v minulom roku spracoval 7,32 milióna ton ropy, si vysvetľuje viacerými faktormi. „Jednak vlastné problémy s odbytom, jednak politika vedenia s možnosťou dodávky cez IKL,“ dodal. Podľa Ružinského však severný ropovod IKL nie je pre České rafinérie alternatíva k Družbe, keďže by si touto trasou nevedeli zabezpečiť celý potrebný objem.
České rafinérie sa k celému problému nevyjadrili. „K danej obchodnej zmluve sa na základe dohody oboch strán nebudeme vyjadrovať,“ odkázal TASR hovorca spoločnosti Aleš Soukup. Podľa informácií TASR má Transpetrol rovnaký problém aj s menším českým spracovateľom, firmou Paramo, a. s.
Hovorca tejto českej spoločnosti Mikuláš Duda odkázal, že rokovania medzi oboma zúčastnenými stranami prebiehajú. Práve Paramo by mohlo mať menší problém s dodávkami, pretože spracováva približne iba pol milióna ton ropy ročne. „Alternatívne možnosti existujú, avšak naše aktivity primárne smerujú k uzavretiu zmluvy s Transpetrolom,“ vysvetlil Duda pre TASR.
Ak by sa však týmto dvom českým firmám nepodarilo uzavrieť zmluvy na dodávku, ako nezazmluvnení partneri by nemali isté požadované objemy. Požiadavku na prepravu a skladovanie totiž Transpetrol uspokojuje prioritne pri zazmluvnených partneroch. Najväčším partnerom je Slovnaft, s ktorým podpísal zmluvu už v septembri.
Okrem problémov s podpisom zmlúv chce český trh na budúci rok aj menši objem ropy. Transpetrol totiž predpokladá prepravu iba v objeme 3,91 milióna ton, čo je takmer o 700.000 ton menej ako v tomto roku. Pri takomto množstvo sa tak obchod dostane na úrovne ešte z roka 2003.
Copyright © TASR 2011