Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. mája 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

České ministerstvá sa v názore na „superregulátora“ rôznia

Za realizáciu nápadu je rezort životného prostredia, povedal minister Richard Brabec. Naopak proti je ministerstvo poľnohospodárstva vedené Marianom Jurečkom. Ministerstvo dopravy svoj názor nepovedalo, podľa ministerstva priemyslu a obchodu Úrad vlády ČR vypracoval štúdiu uskutočniteľnosti.

Enviro-ministrovi Brabcovi sa nápad na zriadenie superregulátora v oblasti vôd páči. Dodal, že už pred niekoľkými rokmi MŽP vznik úradu, ktorý by mohol byť napríklad pod ERÚ, podporovalo. Podľa neho je zbytočné čakať na vznik úradu niekoľko ďalších rokov, budúca vláda by mala otvoriť kompetenčný zákon a v súčasnosti roztrieštenú regulatoriku zjednotiť. Prvým krokom by malo podľa neho byť preloženie niekoľko desiatok úradníkov z ministerstva poľnohospodárstva a financií pod jednu strechu.

Predsedníčka ERÚ Alena Vitásková navrhuje, aby úrad sídlil v Ostrave. Voči tomu Brabec nenamieta, úrad by podľa neho mohol sídliť v regióne, o tom, či by išlo napríklad o Brno alebo Ostravu, by sa mohlo podľa neho rozhodnúť v budúcnosti. „Človek si môže vybrať dodávateľa elektriny alebo plynu, ale nemôže si vybrať, kto mu bude dodávať vodu,“ dodal o dôvodoch možnej väčšej regulácie odvetvia.

Podľa hovorcu českého poľnohospodárskeho rezortu Markéty Ježkovej nie je zlúčenie všetkých sieťových odvetví reálne. „Neprinieslo by vzhľadom k rozdielnosti problematík jednotlivých odvetví pozitívne výsledky. S ohľadom na tento názor ministerstvo nepodporuje vznik tzv. superregulátora na princípe vzniku Národného regulačného úradu,“ povedala ČTK Ježková.

Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR (MPO) vedené sociálnymi demokratmi ho naopak podporuje. „Musí byť nastavený tak, aby žiadne nevýhody nepriniesol, ale naopak zjednodušil život regulovaným subjektom, ich zákazníkom i celej štátnej správe. Pre MPO je kľúčová fungujúca regulácia predovšetkým v energetike a telekomunikáciách, ale zároveň tiež maximálna ochrana spotrebiteľov vo všetkých odvetviach pod správou potenciálneho národného regulátora,“ povedal tlačový hovorca rezortu František Kotrba.

Úrad vlády ČR v štúdii uskutočniteľnosti Národného regulačného úradu uviedol, že návrh by sa javil ako významný v rámci piatich až siedmich rokov. „Neochota integrovať širšie kompetencie do jednotného regulačného rámca a neschopnosť súčasných regulátorov zachytiť a efektívne ovplyvniť širšie a nepríjemné dôsledky fungovania sieťových služieb na ekonomiku a spoločnosť zvyšuje riziko, že žiaduce štrukturálne zmeny a pozitívna odozva na vývoj nových a alternatívnych ekonomických schém bude pre ČR nedostupná alebo v porovnaní s vyspelými krajinami na nižšej úrovni,“ uvádza štúdia.

V prvom roku by náklady ČR predstavovali 34 miliónov korún (1,28 mil. eur), v ďalších rokoch by stúpli na viac než miliardu českých korún.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.