České miliardy z fotovoltaiky končia v daňových rajoch
Kde presne skončia stovky miliárd korún, ktoré českí daňoví poplatníci zaplatia prevádzkovateľom solárnych elektrární v podobne príplatku na obnoviteľné zdroje? Odpoveď nie je jednoduchá, píše český denník MFDnes.
Kto stojí za firmami podnikajúcimi vo fotovoltaike, sa nedá vždy presne zistiť. Zopár príkladov:
- Majitelia doposiaľ najväčšej fotovoltickej elektrárne pri Novej Vsi u Mělníka sú skrytí cez niekoľko spoločností. V nich figurujú stále rovnaké mená, vlastnícka štruktúra končí nakoniec v daňovom raji na Cypre.
- Jednotka na trhu, skupina FVE Czech, ktorá má aj veľkú slnečnú elektráreň v Smiřiciciach, má síce vlastné webové stránky, ale tie propagujú len solárne panely Phonosolar. Konateľ firmy Jarmil Šeba nebol v piatok v kancelárii k zastihnutiu.
- Na Cypre či v Holandsku sú tiež majitelia skupiny Energy 21, ktorá je v súčasnosti dvojkou na českom trhu. Do firmy s deviatimi elektrárňami nedávno vstúpil ešte investičný fond Mid Europa Partners. Podľa poslednej zápisnice z valného zhromaždenia, dostupnej v obchodnom registri, má firma jedného akcionára na Cypre, ktorého zastupuje Slovák Igor Wollner, druhý holandský vlastník je zastupovaný Tomášom Raškom. Wollner predtým vlastnil počítačovú skupinu BGS Levi, teraz figuruje v spoločnosti BGS Daustrab CZ, ktorá je v konkurznom konaní.
Aj predstavitelia elektrární pripúšťajú, že často vôbec netušia, kto je konečný vlastník solárnych polí. „My to príliš nepreverujeme, hlavné je, že platia,“ hovorí Vladimír Mléčka z firmy Hi-Tech Solar. Podľa neho je však na trhu dosť nemeckých investorov, objavujú sa aj Taliani. „Počul som o Číňanoch, ale podľa mňa sú to skôr špekulácie, tých zaujíma viac Amerika,“ dodal.
Fotovoltaiku platia daňoví poplatníci, elektrina ešte zdražie
Energetický regulačný úrad (ERÚ) eviduje takmer 10 tis. licencií na výrobu elektriny zo slnka. Veľká väčšina sú ľudia, ktorí si dali solárne panely na strechu a ich výroba nepokryje ani vlastnú spotrebu.
Problém nastáva pri licenciách firiem, ktoré vybudovali v Čechách obrie fotovoltaické elektrárne za desiatky miliónov korún. Títo podnikatelia tiež získavajú od štátu najviac peňazí, ktoré sa vyzbierajú od daňových poplatníkov.
Podľa prepočtov energetickej skupiny ČEZ, na budúci rok zdražie elektrina o 22 %, najmä pre fotovoltaiku.
Na trh prídu ďalší
Poradie najväčších investorov v solárnych elektrárňach sa do konca roka ešte zásadne zmení: firmy sa snažia čo najrýchlejšie dokončiť svoje elektrárne, aby mohli dodávať ešte za výhodnejšie ceny. Štát im do konca roka garantuje štedré výkupné ceny a solárne technológie počas posledných dvoch rokov rapídne zlacneli. Pre špekulantov a investorov sa Česko stalo zlatou baňou.
Podľa ministra priemyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) je problém predovšetkým v tom, že za elektrárňami často stoja zahraniční vlastníci. „V prípadných arbitrážach by to prinieslo ďalšie ťažkosti,“ tvrdí Kocourek. Podľa neho štát nemá veľa šancí ako zistiť, kto je skutočným vlastníkom. „Do toho sa nedá zasahovať, ak splnia všetky podmienky, ERÚ im licenciu musí dať,“ dodal Kocourek.
Veľkým investorom je i štát
Hoci politici kritizujú štedré nastavenie stimulov pre fotovoltaiku, tretím najväčším investorom je paradoxne štát. Pološtátny ČEZ cez svoju firmu ČEZ Obnovitelné zdroje vlastní zatiaľ 6 elektrární s celkovým inštalovaným výkonom takmer 19 MW. Firma odkúpila väčšinou už rozostavané projekty. Do konca roka chce dosiahnuť inštalovaný výkon 150 MW a mať tak zhruba 10-% podiel na trhu.
„Väčšina veľkých hráčov na trhu sú veľké zahraničné fondy, ktoré sú veľmi flexibilné a každý rok sa sústreďujú na iný trh,“ hovorí o solárnych investoroch obchodný riaditeľ ČEZ Alan Svoboda.
Biznis od uhoľných firiem až po banky
Do solárnych technológií masívne investuje aj uhoľná skupina Czech Coal cez svoju spoločnosť Ren Power CZ. Skupina, ktorú vlastní napríklad Pavel Tykač, sa na obnoviteľné zdroje vrhla v roku 2007, kúpila už aj výrobcu fotovoltických systémov FitCraft Production. Ešte tento rok chce postaviť ďalšiu veľkú elektráreň v Zašovej na Valašsku.
Okolo slnečnej energie sa pohybuje aj niekdajší spoločník Mosteckej uhoľnej Luboš Měkota, jeho firma Bello má v prevádzke takmer 5-megawattovú elektráreň.
Investori si na každú elektráreň zvyčajne zakladajú samostatnú spoločnosť, v nej má obchodný podiel banka, ktorá na projekt požičiava. Aj pre banky ide o lukratívny biznis: je to takmer bezrizikové podnikanie s garanciou štátu.
Podnikajú i občania
Fyzické osoby sú v rebríčku najväčších elektrární až na konci druhej stovky s výkonom do 1 MW. Mnoho investorov je navyše skrytých za nastrčené osoby alebo právnikov. Nemecký kapitál je napríklad za slnečnou elektrárňou v Stříbře – spoluvlastníkom firmy je nemecká spoločnosť S.A.G. Solarstrom.
V oblasti obnoviteľných zdrojov podniká aj šéf ČSA a Letiska Praha Miroslav Dvořák. Jeho firma Reno energie sa zameriava hlavne na malé vodné elektrárne, ale vlani otvoril jednu slnečnú elektráreň na juhu Morav, uzatvára český denník MFDnes.
TASR, energia